szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Polgár Judit sakknagymestert mutatta be az ENSZ helyi idő szerint kedden mint az egyenjogúságot szorgalmazó programjának egyik arcát.

A világszervezet fenntartható fejlődést meghatározó keretprogramjában az egyik fontos részprogram a nemek egyenlőségével és a nők felemelkedésével foglalkozik. A tavaly elfogadott program gazdája az ENSZ nőügyi szervezete (UNWoman), az idén tavasszal elfogadott részprogramjának címe "Földkerekség 50:50, 2030-ig", amely egyúttal a célt is jelöli: a földön 2030-ig el kell érni, hogy a nők a férfiakkal egyenlő arányban vehessenek részt az élet különböző területein a munkában.

Ehhez a programjához az ENSZ úgynevezett "bajnoknőket" keresett, akik eddigi életpályájukkal, sikereikkel, személyiségükkel megjeleníthetik a világszervezet által kitűzött célokat. A magyar ENSZ-misszió vezetője, Bogyay Katalin a tavaszi ülésszakon javasolta Polgár Juditot Lakshmi Purinak, a világszervezet főtitkár-helyettesének.

A nagykövet az MTI-nek elmondta, hogy a sakknagymester erős üzenetet közvetíthet: részben mert a közép-európai térségből származik, részben mert jobbára férfiak uralta sportágban ért el óriási sikereket, nem utolsósorban pedig mert családanya, aki harmonikusan egyezteti össze a szakmai sikereket a családi élettel, a gyermekneveléssel.

Bogyay Katalin márciusban – a nők helyzetével foglalkozó bizottság ülésszakán – mutatta be az ENSZ-palotában Polgár Juditot, aki akkor arról beszélt, hogy lányként és nőként hogyan lehetséges túllépni a sztereotípiákon és sikereket elérni olyan, többnyire férfiasnak tartott terepen, mint például a sakk vagy a matematika.

Az ENSZ-ben Polgár Judit kedden, helyi idő szerint a délutáni órákban vette át és fogadta el a világszervezet felkérő levelét, s mostantól 2030-ig ő lesz a nőügyi szervezet egyik bajnoknője. A szervezet egyébként tizenöt fontos és eredményes hölgyet választott, köztük például egy jemeni énekesnőt, vagy a bangladesi miniszterelnök-asszonyt.

Ravi Karkara, a UNWoman helyettes vezérigazgatója az MTI-nek telefonon méltatta Polgár Juditot, kiemelve, hogy a nemzetközi sakknagymester és nyolcszoros sakkolimpikon egész élettörténete példa lehet más nők számára. Jelezte azt is, hogy Polgár Judit az ENSZ nőügyi szervezetének bécsi, genfi, brüsszeli, isztambuli irodájával dolgozik majd együtt.

A felkérést elfogadó beszédében Polgár Judit elsősorban a fiatal nők és családanyák előtt álló gondokat hangsúlyozta. Az MTI-nek telefonon elmondta: a beszéde után sokan kérdezték őt a gyermekkoráról, a sakkról és szóba kerültek oktatással kapcsolatos kérdések is, például a kreatív gondolkodást fejlesztő sakkpalota-programjáról vagy a budapesti világ-sakkfesztiválról. A minden idők legjobb női sakkozójaként tisztelt Polgár Judit azt is elmondta: egyelőre éppen kidolgozzák a világszervezet illetékeseivel, hogy mikor, hol, miről tart majd előadásokat, de mint fogalmazott, a sakkból merített tapasztalatai alapján lesz miről beszélnie.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!