szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bernard Law egykor a katolikus egyház egyik legbefolyásosabb vezetője volt az Egyesült Államokban. Aztán jött a pedofilbotrány.

Bernard Law-nak 2002-ben Boston érsekeként kellett lemondania, miután azzal vádolták meg, hogy pedofil papokat inkább áthelyezett egyik plébániáról a másikba, semmint hogy felelősségre vonta volna őket. A bostoni egyházmegyében 2002-ben robbant ki a botrány, amikor kiderül, hogy többtucatnyi pap követett el szexuális visszaéléseket több évtizeden keresztül. Az egyházmegye több mint ötszáz áldozatnak fizetett kártérítést, a csődöt csak úgy tudták elkerülni, hogy több mint százmillió dollár értékben adtak el egyházi ingatlanokat. A botrány nyomán a Vatikán új stratégiát dolgozott ki a gyerekek elleni szexuális visszaélések ellen a római katolikus egyházban.

Bernard Law a botrány után a Vatikánban kapott posztot, itt halt meg bíborosként 86 éves korában.

Ez volt az a botrány, amelynek leleplezéséről szól a Spotlight – Egy nyomozás részletei című film, amely 2016-ban 6 Oscar- és 3 Gloden Globe-díjat söpört be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bodnár Zsolt Kult

Beleborzongunk egy maroknyi újságíró szöszölésébe

A katolikus papok gyerekmolesztálását 2002-ben feltáró Boston Globe szerkesztőségén belül működő oknyomozó csapat, a Spotlight egyedülálló működésének történetét eddig csak kevesen ismerhették, most azonban az egyik legfőbb Oscar-esélyes film dolgozza fel a hihetetlen sztorit. A pátosz és a hősfaragás helyett egy visszafogott, tényszerű, a hatásvadászatot messziről kerülő film a zseniális szereplőgárdának és a következetesen felépített, igaz történetnek köszönhetően sokkolja a nézőt, még úgy is, hogy a végkifejletet gyakorlatilag az első pillanatoktól tudjuk.