szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Március 29-én találkoznak a két Korea képviselői Panmindzsonban, a fegyverszüneti vonalon, amely 1953 óta légmentesen elzárja egymástól a kommunista Északot és a kapitalista Délt. Eddig csak két csúcstalálkozó volt 65 év alatt.

 Most a tervek szerint áprilisban találkozik egymással Kim Dzsong  Un északi diktátor és Mun Dzsein, demokratikusan megválasztott köztársasági elnök. A találkozó, ha sor kerül rá, akkor egyértelműen az utóbbi érdeme lesz. A nemrég megválasztott baloldali elnök ugyanis a párbeszéd híve. Elődje, a diktátor lánya, a katonai szembenállást képviselte éppúgy, mint Donald Trump, aki többször fenyegette meg fegyveres megelőző csapással Észak-Koreát. Kim Dzsong Un mindent meg is tett azért, hogy az amerikaiak elveszítsék a béketűrésüket: egyre másra rendelte el az újabb rakéta és nukleáris kísérleteket, és fenyegette meg háborúval az USA-t, Japánt és Dél-Koreát.


Minthogy Szöul, Dél-Korea 12 milliós fővárosa, mindössze 40 kilométerre van a fegyverszüneti vonaltól, ezért Mun elnök mindenáron el akarja kerülni a fegyveres konfliktust. Ő már járt Phenjanban, mint a baloldali ellenzék egyik vezetője. Megválasztása után sietett kijelenteni: újra elmegy Észak- Korea fővárosába, ha szükséges. A téli olimpia teremtette meg az olvadás esélyét: Szöulba látogatott a diktátor húga, akit hazatérve, mint nemzeti hőst ünnepeltek. Ő volt ugyanis az Észak-Koreát irányító Kim család első tagja, aki Dél-Koreába betette a lábát. Aztán megérkezett Észak-Koreába a déli küldöttség, melyet jellemző módon a titkosszolgálat egykori főnöke vezetett. Ő most a “koreai egyesítés minisztere” Szöulban.

Kim Dzsong Un is fogadta a küldöttséget, amely a sikeres tárgyalások után továbbment Washingtonba. Trump elnök tanácsadói annyira fellelkesültek attól, amit hallottak, hogy a média drámára mindig kész Trump bejelentette: kész találkozni Kim Dzsong Unnal. Ilyen még nem vol.! A tervek szerint még májusban meglehet a találkozó, mely lehetővé teheti az enyhülést a koreai félszigeten.


Előtte még áprilisban meg kellene tartani a két Korea vezetőinek csúcstalálkozóját. Két titkosszolgálati veterán ül majd egymással szemben a fegyvermentes övezetben, hogy előkészítse a találkozót, mely csupán a harmadik lesz Korea modern történetében. Közben a „héják” nem nyugszanak Washingtonban: siettek bejelenteni, hogy megtartják a nagy amerikai-dél-koreai hadgyakorlatot áprilisban. Ezt a téli olimpia miatt halasztották el. Ez Észak-Koreában vörös posztónak számít, hiszen a világtól elzárkózó nemzeti kommunista rendszer a létében érzi fenyegetve magát. De hát ez is a cél.

 Washingtonban Trump leváltotta mérsékelt nemzetbiztonsági tanácsadóját, és helyette azt a John Boltont nevezte ki, aki minden háborúnak örült a múltban. Szélsőséges héjának tartják. Igaz, a kommunista Kínával is az a Nixon elnök békült ki, aki a legnagyobb kommunistafalók közé tartozott az Egyesült Államokban. Kim Dzsong Un állítólag arról álmodik, hogy fogadják a Fehér Házban, mert ez sem apjának, sem pedig nagyapjának, a rendszer alapítójának nem sikerült. Ez még odébb van, de mindenképp biztató jel, hogy csúcstalálkozóra, és nem háborúra készülődnek a koreai félszigeten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Észak-koreai atomprogram – Svédország közvetít?

Váratlanul Svédországba érkezett Észak-Korea külügyminisztere, Ri Jong Ho, hogy a kétoldalú kapcsolatokról, és egyéb, mindkét félnek fontos kérdésekről tárgyaljon vendéglátóival. Valószínűnek tűnik, hogy az előre be nem jelentett találkozókon Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Donald Trump amerikai elnök májusra tervezett tárgyalásait készítik elő.