szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dzsamál Hasogdzsi azután tűnt el, hogy október 2-án Isztambulban felkereste a szaúdi konzulátus épületét.

Szenátorok egy csoportja levélben kérte Donald Trump elnököt arra, hogy járjon a végére az Isztambulban eltűnt szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi ügyének.

A levelet a szenátus külügyi bizottságának republikánus és demokrata párti tagjai írták: Bob Corker, a bizottság republikánus elnöke és Bob Menendez, a rangidős demokrata párti szenátor, valamint további húsz politikus.

A szenátorok sürgették az elnököt, indíttasson nyomozást, továbbá állapítsa meg, hogy szükség van-e az úgynevezett Magnyitszkij-törvény értelmében szankciókat hozni a felelősök ellen.

"A Magnyitszkij globális emberi jogi törvény azt követeli az elnöktől, hogy a szenátus külügyi bizottságának elnöke és rangidős tagja kérése nyomán határozza meg, felelős-e egy külföldi személy a szólásszabadságot gyakorló személy kárára elkövetett törvénytelen gyilkosságért, kínzásért vagy az emberi jogok nemzetközileg elismert más, durva megsértéséért, és 120 napon belül tegyen erről jelentést a bizottságnak, meghatározva, hogy szükséges-e az adott külföldi személy vagy személyek ellen büntető intézkedéseket foganatosítani" – olvasható a szenátorok levelében.

Amerikai sajtójelentések szerint a levél megszületése előtt a szenátoroknak lehetőségük volt arra, hogy elolvassák azt a kétoldalas titkosszolgálati dokumentumot, amely Dzsamál Hasogdzsi ügyéről készült. Bob Corker szenátor újságíróknak csak annyit mondott: a nagyon rövid és nagyon összefogott jelentés arra ösztökél, hogy Szaúd-Arábiára összpontosuljon a figyelem. Arra az újságírói kérdésre, hogy a levéllel a szenátorok nyomást kívánnak-e gyakorolni az elnökre, Corker igennel válaszolt.

A szaúdi abszolút monarchia éles bírálójaként ismert Hasogdzsi tavaly hagyta el hazáját, és azóta az Egyesült Államokban élt. Hasogdzsi többször fogalmazott meg kritikát a szaúdi trónörökös, Mohamed bin Szalmán bizonyos döntéseiről, például a jemeni háború, illetve a Kanada és Szaúd-Arábia közötti diplomáciai feszültség kapcsán. Hasogdzsi írt a többi között a The Washington Post című tekintélyes amerikai lapnak is.

Hasogdzsi azután tűnt el, hogy október 2-án Isztambulban felkereste a szaúdi konzulátus épületét. A férfi a török mennyasszonyával azért látogatott el a külképviseletre, mert szüksége volt szaúdi dokumentumokra, hogy házasságot köthessen. A nő a konzulátus előtt várta a férfit, de a menyasszony szerint Hasogdzsi nem jött ki az épületből, és azóta senki sem hallott róla.

Török biztonsági szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy Hasogdzsit a konzulátusra érkezése után meggyilkolták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!