szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak a legvégső esetben szabad Mark Esper szerint a lázadási törvényt alkalmazni, és ez most nem az a helyzet.

George Floyd halála
Rég nem látott tiltakozási hullámot okozott egy rasszista rendőri túlkapás az USA-ban. A rendőri intézkedés közben meghalt afroamerikai George Floyd haláltusájáról készült videó futótűzként terjedt a neten, zavargásokat váltva ki Minneapolisban és több más városban. Floyd szimbólumává vált a Black Lives Matter jogvédő mozgalomnak, újra napirendre emelve az intézményes rasszizmus problémáját.
Friss cikkek a témában

Mark Esper amerikai védelmi miniszter nem támogatja aktív katonák bevetését rendfenntartó célokra belföldön, hangzott el a miniszter szerdai sajtótájékoztatóján. Mint fogalmazott:

Nem támogatom a lázadási törvény alkalmazását.

Esper először nyilatkozott meg a nyilvánosság előtt a múlt héten kezdődött tüntetéssorozat kirobbanása óta. Az említett törvényre utalva leszögezte: a jogszabályhoz rendelt intézkedéseket csakis a legvégső esetben szabad alkalmazni. Most nincs ilyen helyzet, tette hozzá.

Donald Trump amerikai elnök hétfőn vetette fel, hogy a rasszizmus elleni tüntetések elfojtása érdekében igénybe veheti azt az 1807-es, úgynevezett lázadási törvényt, amely lehetővé teszi az amerikai elnököknek, hogy az ezt tiltó szövetségi törvény megkerülésével bevesse a hadsereget belföldi rendfenntartásra.

A törvényt egyébként 1992-ben – George H.W. Bush elnöksége idején, a kaliforniai kormányzó kérésére – már alkalmazták, amikor Los Angelesben a mostanihoz hasonló eset történt. Akkor egy tüntetés során az afroamerikai Rodney Kinget négy rendőr brutálisan megverte, s hármukat később a bíróságon felmentették. A felmentő ítélet után országos tüntetéssorozat kezdődött.

A Nemzeti Gárda a legalkalmasabb a polgári hatóságok és a helyi rendőrség belföldi megtámogatására ilyen helyzetekben

– fogalmazott Mark Esper. Hozzáfűzte, hogy nemcsak miniszterként, hanem volt katonaként és a Nemzeti Gárda volt tagjaként is csakis a legvégső esetben tartja bevethetőnek az aktív szolgálatot teljesítő katonákat.

Esper a sajtótájékoztatón határozottan elítélte a 46 éves afroamerikai George Floyd elleni brutális rendőri intézkedést, amelynek során Floyd meghalt. Május 25-én négy rendőr igazoltatta Floydot Minneapolisban. Miután a földre kényszerítették és megbilincselték, két rendőr a hátára nehezedett, egy pedig 8-9 percen keresztül a nyakára térdelt a levegőért könyörgő férfinak. A negyedik rendőr a járókelőket tartotta távol. A férfi – a halottkém jelentése szerint – az 5. percben életét vesztette.

Ez tragédia, amelyet túl sokszor látunk ismétlődni

–  fogalmazott a miniszter. Szörnyű bűncselekménynek nevezte a történteket, és az intézkedő rendőrök felelősségre vonását követelte. A négy rendőrt egyébként másnap elbocsátották, a Floyd nyakára térdelő Derek Chauvint pedig letartóztatták, és gyilkosság gyanújával vádat emeltek ellene.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Világ

Trump addig kiáltott fake newst, hogy már rendőrök támadnak újságírókra az utcán

Szemen lőtt fotósok, könnygázzal lefújt operatőrök, letartóztatott tévéstábok – az elmúlt egy hét amerikai tüntetéshullámaiban soha nem látott atrocitások érték a munkájukat végző riportereket. A felvételek és a beszámolók alapján ráadásul sok esetben nehéz a véletlennel magyarázni a támadásokat. Szakértők arra figyelmeztetnek: Donald Trump média ellen folytatott hadjárata veszélyes hullámokat indíthat el nemcsak az Egyesült Államokban, hanem az egész világon.