Tajvanra helyezi át kínai tudósítóját a BBC

A brit közszolgálati csatornára egyre nagyobb nyomás helyeződik a kínai ujgur kisebbség kényszermunkáját bemutató riportjai miatt.

  • hvg.hu hvg.hu
Tajvanra helyezi át kínai tudósítóját a BBC

Pekingből Tajvanra helyezi át kínai tudósítóját, John Sudworthot a BBCjelentette be a csatorna. Azt írják, Kína és az Egyesült Királyság között egyre nő a feszültség, és a BBC-re is nagy nyomás helyeződik az ázsiai országban készített riportjai miatt.

"John munkája bemutatja azokat az igazságokat, amelyeket a kínai hatóságok el akartak rejteni a világ elől" – írták a Twitteren. Hozzátették, hogy büszkék Sudworth munkájára, és nem terveznek váltani a tudosítói poszton.

Kína februárban betiltotta a BBC World News adását, azt állítva, hogy az országról szóló riportok megsértették az újságírói hitelesség és pártatlanság elvét. A brit csatorna olyan beszámolókat tett közzé, amelyek szerint a nőket rendszeresen megerőszakolták, bántalmazták és kínozták a többségében ujgurok lakta Hszincsiang tartományban található táborokban. Az amerikai külügyminisztérium szerint nagyjából 2 millió embert helyeztek internálótáborokba a tartományban.

Kína külügyminisztériuma szerint Sudworth nem tájékoztatta az illetékes hatóságokat, mielőtt elhagyta volna Kínát. Hua Chunying szóvivő elmondta, hogy Sudworthnek perek sokaságával kell számolnia az állításai miatt, de ha igazak a jelentései, akkor nincs mitől félnie, ezért nem értik, miért hagyta el az országot.

Nagy-Britannia az Európai Unióval párhuzamosan több magas rangú kínai tisztviselőt is szankcionált a nyugat-kínai muszlim ujgur kisebbséggel szembeni elnyomó bánásmód miatt. Kína viszonozta az Egyesült Királyság büntetőintézkedéseit, és múlt héten kitiltott kilenc személyt és szankcionált négy, emberi jogokkal és az ujgurok helyzetével foglalkozó brit szakembert. A szankciós listára felkerült Duncan Smith, a Konzervatív Párt korábbi vezetője, valamint maga a tömörülés emberi jogi bizottsága, és több brit törvényhozó.

Több ruházati márka, például a H&M is bojkottra szólított fel a tartományból származó pamut miatt, mivel szerintük azokat is ujgur kényszermunkások készítik. Erre válaszul a H&M-et eltüntették a kínai közösségi médiából, ahogy a Nike-t, az Adidast, a Burberryt és a Converse-t is.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.