Oroszországban állítólag elkészült az első Covid-orrspré – az áttörés azonban még közel sem teljes

Az illetékes orosz hatóság megadta a szabadalmi védelmet a világ első Covid-19-orrspéjének, a MIR-19-nek. Ez a szer – ha működik – nem oltás, hanem gyógyszer, a kórokozók szaporodását megakadályozva megelőzi a koronavírus okozta betegség kialakulását. Azért akad egy kis gond: a kísérletek még az első fázisban tartanak és a szert eddig csupán hörcsögökön próbálták ki.

Oroszországban állítólag elkészült az első Covid-orrspré – az áttörés azonban még közel sem teljes

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Jó hír az aranyhörcsögöknek, azok közül is a szíriaiaknak: a koronavírussal szándékosan megfertőzött rágcsálók az újonnan kifejlesztett orosz MIR-19 orrspré hatására kevésbé köhögtek, mint a kontrollcsoport tagjai. Moszkvában már ennyi is elég volt ahhoz, hogy a Szövetségi Orvosi és Biológiai Intézet Orosz Immunológiai Intézete (FMBA) szabadalmi védettséget adjon a szernek.  

„A szer biztonságos az emberek számára, nem érinti az emberek génállományát vagy immunrendszerét, viszont nagyon hatékonyan állítja le a vírus szaporodási képességét és ezzel elejét veszi a súlyos szövődmények kialakulásának” – szűrte le a hörcsögkísérletek tanúságait Veronyika Szkvorcova, az FMBA igazgatója.

A MIR-19 a mikroRNS-technológiát alkalmazza, s miközben a világ több országában dolgoznak azon a tudósok, hogy megtalálják a módját a koronavírust elpusztító orrsprék kifejlesztésének, Moszkvában azt állítják, megtalálták a megfelelő anyagot. A komoly várakozásokat azonban egyelőre nem alapozzák meg a számok: a kiadott szabadalmi védelmi dokumentum semmit sem mond a hatékonyságról, az orosz szakemberek ezt azzal magyarázzák, hogy a gyakorlat szerint az ígéretes szereket és eljárásokat először levédik, és csak ezt követően kezdődnek meg a klinikai vizsgálatok.

Konsztantyin Szeverinov, a Szkolkovói Tudományos és Technológiai Központ – az orosz Szilíciumvölgy – egyik tudósa szerint még korai a lelkesedés. „Amit eddig láttunk, nem sokban különbözik a modellezéstől. És csak aranyhörcsögökön tesztelték a szert, és megállapították, hogy a kísérleti molekulával kezelt rágcsálok köhögése egy kicsit mérséklődött. A jelenlegi állapottól az emberek kezelése olyan messze van, mint a Hold” – idézte a tudóst a Russia Beyond nevű hírportál. Az internetes oldal szerint már megkezdődött a kísérletek második szakasza és a szert koronavírus-fertőzésben szenvedő embereket is kipróbálják.

Oroszországban már a Szputnyik-V oltással is siettek, tavaly augusztusban már akkor megadták a használati engedélyt, amikor még nem kezdődtek meg a tömeges kísérletek, amelyek kideríthették volna, mennyi és milyen mellékhatása van a vakcinának. Az oltóanyagból azóta már több milliót beadtak világszerte, az EU-ban jelenleg csak Magyarországon alkalmazzák a Szputnyik V-t.