Lettország 37 kilométer hosszú szögesdrót kerítés építésébe kezd a lett–fehérorosz határon a következő napokban – jelentette be pénteken Marija Golubeva lett belügyminiszter. A kerítést a határ legkritikusabb szakaszain helyezik el, és várhatóan néhány millió euróba fog kerülni.
A határkerítés építésének oka, hogy – Litvánia és Lengyelország után – Lettország határán is megjelentek a Fehéroroszországból küldött bevándorlók. A lett kormány augusztus 11. és november 10. között rendkívüli állapotot rendelt el a határon, hogy a határőrök felhatalmazást kapjanak a határt illegálisan átlépő emberek visszatoloncolására.
A bevándorlók azután jelentek meg az EU és Fehéroroszország közös határain, hogy a fehérorosz diktatúrát vezető Aljakszandr Lukasenka ellen szankciókat vezetett be az unió, miután Lukasenka elcsalta az elnökválasztást és brutálisan leszámolt az ellenzékével. Litvánia határán azt is sikerült videóra vennie a hatóságoknak, ahogy fehérorosz rendőrök határsértést követnek el, miközben 35 embert áthajtanak az EU területére.
Évekkel ezelőtt már bejelentette Lettország, hogy 135 kilométernyi kerítéssel „korszerűsítené” a Fehéroroszországgal közös 173 kilométeres határát. A projekt becsült költsége 27,6 millió euró volt, és a munkálatoknak 2021-ben kellett volna befejeződniük, de az állami számvevőszék által feltárt szabálytalanságok miatt a kivitelezési folyamat megakadt.
Augusztusban a rigai kormány 1,7 millió eurós támogatást hagyott jóvá a szögesdrót kerítés telepítésére. Az infrastruktúra kiépítéséhez összesen mintegy 30 millió euróra van szükség.
Történelme egyik legnehezebb időszakát éli át Fehéroroszország, ahol az egy évvel ezelőtt tartott elnökválasztást minden bizonnyal alaposan elcsalta Aljakszandr Lukasenka államfő, azóta pedig dél-amerikai diktátorhoz illő módon - tömeges letartóztatásokkal, megfélemlítéssel és gyilkosságokkal - üldözi a csalás ellen tiltakozókat. A „lázadók" azonban nem adják fel, és már csak a segítségért valószínűleg sokat kérő Oroszország áll ki Lukasenka mellett.