Tetszett a cikk?

Az első előrejelzések szerint a Vlagyimir Putyin államfőt támogató Egységes Oroszország Párt (JeR) legalább kétharmados többséget szerzett a péntektől vasárnapig tartó oroszországi parlamenti választáson. A kommunisták a vártnál jobban szerepeltek. A részvétel annak ellenére ötven százalék közelében maradt, hogy sok olyan szabálytalanság kísérte a voksolást, amely további szavazatokat hozhatott a JeR-nek.

A független megfigyelők több száz olyan esetet regisztráltak, amikor egy-egy ember szavazólapok tucatjait dobta be az urnába, a Központi Választási Bizottság azonban csupán tizenkét ilyen esetről tud. Sok volt a szabálytalanság a mozgóurnás voksolással is, egy videón az látszik például, hogy a körútról visszahozott ládákba több voks egybehajtva került be.

Az egyik körzetben egy megfigyelő megszerezte a mozgóurnás szavazólistát, s amikor felhívta a választókhoz tartozó telefonszámokat, kiderült, hogy jó részük nem is jelentkezett be erre a lehetőségre. Voltak olyan számok is, amelyek vállaltokhoz, illetve hivatalokhoz tartoztak, más helyeken pedig a szavazatszedők feltűnő gyorsasággal tértek vissza több tucat otthon meglátogatása után - hangzanak a beszámolók.

A Golosz nevű civilszervezet szerint legalább négyezer csalás, illetve csalási kísérlet történt, s a megfigyelők szerint a hatalom képviselői rendre zaklatták a választás menetét figyelő személyeket, illetve az ellenzéki pártok választási bizottsági képviselőit.

MTI/AP/Musa Sadulayev

A The Moscow Times szerint tömegesen kényszeríthették a választókat arra, hogy regisztráljanak az online szavazási lehetőségre és éljenek is ezzel a lehetőséggel.  „A vállalat vezetője felhívott és közölte, a szavazás a kötelezettségeim része. Azt mondta, nincs más választásom” – idézte a csak Irinaként említett moszkvai „kényszerszavazót” a lap. „E-mailben küldték el nekünk a tudnivalókat. A főorvos közölte, nyomon tudja követni, ki voksolt és ki nem” – mesélte a portálnak egy ugyancsak moszkvai orvos. A fővárosban egyébként 93 százalék körül volt azok aránya, akik regisztráltak az internetes szavazásra és éltek is a lehetőséggel.

Felkerült az internetre egy olyan videó is, amelyen egy, a kelet-ukrajnai szakadárok kezén lévő területeken élő férfi megmutatta, miként voksolt több más személy nevében is az online választási portálon. Nála volt több személy neve és igazolványszáma, s miközben a nevükben voksolt, üdvözletét küldte egy-egy vezető JeR-politikusnak, például Szergej Sojgu védelmi miniszternek.

Sok megfigyelő egyébként aggályosnak tartja az online választási lehetőséget Oroszországban, szerintük félő, hogy ily módon még könnyebb a nyomásgyakorlás és nem szavatolható a voksolás anonimitása sem.

Míg az ellenzékiek – akiknek nagy része nem is indulhatott a választáson – csalásokról beszél, a Központi Választási Bizottság vezetője, Ella Panfilova azt állította, az állítólagos csalásokról készült videók nem valódiak, azt a legismertebb ellenzékihez, Alekszej Navalnijhoz köthető csoportok készítették. A bizottság központjában be is mutattak egy ilyen állítólagos „fake-gyárat”, ahol pénzért felvett színészek alakították a választókat, illetve a bizottságok tagjait is. Megszólaltak Navalnijék is, akik hazugságnak nevezték Panfilova vádjait.

A voksok mintegy tizedének megszámolása után a JeR 39 százalék körüli eredményt szerzett, a kommunisták végeztek a második helyen 25 százalékkal, míg a se nem liberális, se nem demokrata Liberális Demokrata párt 10 százalékot kapott. A 450 fős Dumába még két párt jutott be, az Új Emberek (7,8 százalék) illetve a hatalmat mindenben kiszolgáló Igazságos Oroszország (6,7 százalék). A mostani választáson 225 képviselőt egyéni körzetekben választanak meg, míg további 225 képviselő az országos listákról jut be az alsóházba. Az első exit poll szerint a JerR még több voksot, 45,2 százaléknyit kapott, míg az Új Emberek nevű tömörülés nem érte el az öt százalékos bejutási küszöböt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!