szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nappal azután, hogy Joe Biden hírszerzési információk alapján közölte: Oroszország a következő napokban meg fogja támadni Ukrajnát.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Oroszország elnöke, Vlagyimir Putyin a Kremlből figyelte szombaton három atomrakéta kilövésének tesztjét, amelyet a New York Times forrásai „nukleáris elrettentési gyakorlatként” írtak le. Történt mindez egy nappal azután, hogy Joe Biden amerikai elnök hírszerzési információk alapján közölte: Oroszország a következő napokban meg fogja támadni Ukrajnát, és hogy az orosz állami média azt állította, Ukrajna felől rakétatalálat érte Oroszországot.

A gyakorlatot Putyin mellett a fehérorosz elnök, Aljakszandr Lukasenka is végignézte. Lukasenka a napokban arról beszélt: ha „fenyegetettséget” tapasztal, kész atomfegyvereket befogadni az országába Oroszországból.

A teszt során egy vadászrepülőről (lásd a fenti videót), egy földi járműből és egy atomtengeralattjáróról lőtték ki a három rakétát, aminek technológiailag semmilyen jelentősége nem volt, így az egészben alighanem az időzítés volt a legfontosabb. A teszt nemcsak Ukrajna számára jelent fenyegetést, de azt is jelzi, hogy Moszkva és Washington között a hidegháború óta nem volt ennyire feszült a helyzet. Legutóbb például Kamala Harris amerikai alelnök jelentette ki, „soha nem látott súlyosságú gazdasági szankciókat” alkalmaznak Oroszországgal szemben, ha lerohanják Ukrajnát.

A három a gyakorlaton használt fegyver közül kettő úgy lett kifejlesztve, hogy áthatoljon az amerikai rakétavédelmi rendszeren.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!