szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Népirtásnak nevezte a bucsai mészárlást Andrzej Duda lengyel elnök, aki exkluzív interjút adott a CNN-nek. A lengyel elnök még több szankciót akar és úgy gondolja, Oroszország Lengyelországra is veszélyes, ezért szerinte növelni kell a lengyel védelmi képességeket.

"Ezt természetesen nehéz tagadni. Ez egy olyan bűncselekmény, amely megfelel a népirtás jellemzőinek, különösen, ha megnézzük a különböző beszélgetések kontextusát" – mondta Andrzej Duda lengyel elnök a CNN-nek adott exkluzív interjújában a bucsai vérengzésről. Duda szerint az Ukrajna "nácitlanítására" irányuló moszkvai célról szóló orosz propaganda azt mutatja, hogy az ország hamis ürügyet keresett "egy mészárlás végrehajtásához".

"Az a tény, hogy Ukrajna civil lakosait ölik meg, mutatja a legjobban, hogy mi a célja az orosz inváziónak" – mondta tolmácson keresztül a lengyel elnök. Szerinte az inváziónak a célja egyszerűen az ukrán nemzet kiirtása.

Duda, akit először 2015-ben választottak meg Lengyelország elnökévé, kulcsszerepet játszik Ukrajna támogatásában az Oroszország elleni harcban, további szankciókat szorgalmaz Oroszországgal szemben, és fegyvereket biztosít Ukrajnának.

Ukránok milliói menekültek át Lengyelországba. A NATO-szövetség tagjaként Lengyelország egyike azon országoknak, ahová az Egyesült Államok és a NATO-csapatokat telepített a NATO keleti szárnyának megerősítésére, hogy elrettentő erőt jelentsen Oroszországgal szemben.

AFP / BORISLAV TROSHEV

Az interjúban Duda megkérdőjelezte az Oroszországgal folytatott diplomáciai erőfeszítések hasznosságát a konfliktus jelenlegi szakaszában. Elmondta, hogy nem lepődött meg azon a bírálaton, amelyet Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a héten Emmanuel Macron francia elnökkel szemben fogalmazott meg, amikor Morawiecki azt mondta: "Senki sem tárgyalt Hitlerrel".

"Az Oroszországgal folytatott párbeszédnek nincs értelme – mondta Duda. – Nagyon kemény feltételeket kell támasztani Vlagyimir Putyinnal szemben." Szerinte azt kell mondani az orosz elnöknek, hogy "ha nem teljesíti ezeket a feltételeket, nincs miről beszélnünk”.

“Határozottan támogatást fogunk nyújtani Ukrajnának, szigorítani fogjuk a szankciórendszert, mert ha olyan párbeszédet folytatunk, amellyel nem érünk el semmit, akkor az csak egy játék, amellyel Oroszország időt akar nyerni" – mondta az elnök. E feltételek részeként Duda további szankciókat sürgetett Oroszország és annak energiaszektora ellen, és sajnálkozott Európa orosz energiától való függősége miatt, amely még akkor is fennállt, amikor más ágazatokban bénító szankciókat léptettek életbe.

"A szankciórendszert meg kell erősíteni. Efelől semmi kétségem sincs" – mondta Duda. Megjegyezte, hogy Lengyelország ellenezte az Oroszország és Németország közötti gázvezetékek létrehozását, mondván, hogy azok "politikai projektek", amelyek célja Lengyelország és a balti országok megkerülése.

Az elnök most az új Északi Áramlat II vezeték lebontására szólított fel. "Oroszország nemcsak Németországot zsarolja, jelenleg Oroszország valójában egész Európát zsarolja" – mondta Duda. Itt arra utalt, hogy a tagországok egy része – köztük Magyarország is – kizárja, hogy embargót vezessenek be az orosz gázra és olajra.

Duda elmondta, hogy a világ vezetői közül talán Zelenszkijjel beszél a leggyakrabban. "Ő a közvetlen szomszédom. Ő a kollégám" – mondta Duda. "Mélyen érzem, hogy mindent meg kell tennünk, hogy segítsünk Ukrajnának. Azt akarja, hogy az ukrán állam független, szuverén és szabad államként létezzen".

A lengyel vezető elmondta, hogy gyanítja, Putyin stratégiájának része, hogy megpróbálja destabilizálni Lengyelországot és más környező országokat egy Ukrajnából érkező menekültválsággal, de szerinte országa eddig képes volt kezelni a helyzetet.

"Bizonyos mértékig büszke vagyok a honfitársaimra, akik segítenek, a több ezer politikai önkéntesre, akik a szívüket adják, nem alszanak éjszaka, hogy segítsenek az ukrán menekülteknek – mondta Duda. – Mélységesen hálás vagyok nekik, értük. Másrészt azonban tisztában vagyok azzal, hogy ez mekkora teher az országunk és a társadalmunk számára. Ezért is kérek mindenütt nemzetközi segítséget. És ezt a segítséget meg is kapjuk."

Duda aggódik amiatt, hogy az ukrajnai háború átterjed Lengyelországra, szerinte nem szabad kétségbe vonni, hogy Lengyelországot a jövőben Moszkva fenyegetheti, emiatt költeniük kell a védelmükre.

A 2020-as kampány során Joe Biden amerikai elnök kritikusan nyilatkozott Lengyelországról, Magyarországról és Fehéroroszországról, amikor a totalitárius rendszerek térnyerésére figyelmeztetett, és bírálta Donald Trump akkori elnököt, amiért felkarolta "a világ gengsztereit". Duda azonban a szerdai interjúban csak meleg szavakkal illette Bident, és azt mondta, hogy nagyra értékeli a kapcsolatát mindhárom amerikai elnökkel, akivel együtt szolgált.

"Az Egyesült Államokkal való barátság, ez a katonai szövetség kulcsfontosságú számunkra" – mondta Duda, megjegyezve, hogy az amerikai hadsereg 82. légideszant hadosztálya jelenleg Lengyelországban tartózkodik. "Nagyon örülök, hogy az együttműködésem, amelyet ma az Egyesült Államok elnökével folytatok, ilyen élénk, jó és gyümölcsöző. És mélyen hiszem, hogy Joe Biden elnök úr örül a lengyelországi látogatásának, hogy szerinte ez egy fontos és jó látogatás volt. Hogy ennek a látogatásnak köszönhetően a saját szemével is láthatta azt a képet, hogy milyen a helyzet."

Arra a kérdésre, hogy tud-e nyugodtan aludni éjszaka, amíg Putyin van hatalmon, Duda azt mondta: "Nem alszom nyugodtan... mert tudom, mi történik a határ mögött. Tud-e nyugodtan aludni egy szomszédos ország vezetője egy ilyen helyzetben? Ez nagyon nehéz, és valóban nagy a feszültség, nagy a stressz, ami alatt én vagyok" – folytatta. "De éppen ezért úgy gondolom, hogy ezt kell tennem. Mindent meg kell tennem azért, hogy segítsek ebben a helyzetben. Mindent meg kell tennem azért, hogy Ukrajna megvédje magát. Mindent meg kell tennem, amit csak tudok, hogy megállítsam Putyint. Ma ez Ukrajna érdeke, de ez az országom, Lengyelország, honfitársaim érdeke is. Ez egész Közép-Európa érdeke is."

Az Ukrajna elleni orosz támadás után Duda azt mondta, reméli, hogy a nemzetközi közösség "soha többé nem áll szóba Vlagyimir Putyinnal". "Remélem, hogy senki sem fogja őt tisztességes és tisztességes vezetőnek, vagy egyszerűen politikusnak tekinteni" – mondta Duda.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!