szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

António Guterres a nyugat-ukrajnai városban csütörtökön találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, ezúttal a Herszon megyei Nova Kahovkában csapott le az ukrán hadsereg.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Diverzánsakció miatt robbant fel egy orosz katonai raktár a Krímben, Dzsankoj járásban kedden. A Planet Labs a műholdfelvételein mutatta be szerdán, mi maradt a lőszerraktárból.

Az orosz katonai vezetésben egyre jobban aggódhatnak a Krím miatt a keddi robbanások után – állítja egy brit hírszerzési jelentés. Különösen azért, mert a félsziget egészen idáig a jelenleg is zajló invázió hátországaként funkcionált. A Twitteren közzétett bejegyzésében a védelmi minisztérium (MoD) közölte, mind az orosz, mind az ukrán hatóságok elismerték, hogy kedden felrobbant egy lőszerraktár a régió északi részén fekvő Dzsankoj közelében, és hogy a közeli vasútvonal és alállomás is megsérült.

Robbanások hallatszottak a megszállt Melitopol városának orosz parancsnoki központja közeléből – közölte Ivan Fedorov polgármester szerdán. Fedorov a Telegramon azt írta, hogy a város központjában „hangos robbanás hallatszott az ellenség búvóhelye közelében”. „Hadd emlékeztessem önöket, hogy itt található a megszállók egyik parancsnoki irodája” – írta.

Elrabolták a Herszon megyei Verhnyo Rogacicszk község polgármesterét, Szvitlana Ivanivnát kedden délelőtt 11 óra körül vitték el otthonából – közölte Jurij Szobolevszkij, a regionális tanács elnökhelyettese szerdán. Elmondta, hogy nem tudni, hová vitték, de feltételezések szerint a közeli Kakhovka kikötővárosba. „Elutasított minden ajánlatot, hogy együttműködjön az oroszokkal” – tette hozzá.

Az Oroszország szárazföldi részét a Krím félszigettel összekötő hidat meg kell semmisíteni mint legitim katonai célpontot – jelentette ki Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója a The Guardian című brit lapnak adott nyilatkozatában, amelyet az Ukrajinszka Pravda hírportál szerdán szemlézett. A hidat Oroszország építette, miután 2014-ben önkényesen bekebelezte az Ukrajnához tartozó félszigetet. „Az egy illegális építmény, és a fő útvonala az orosz hadsereg ellátásának a Krímben. Az ilyen létesítményeket meg kell semmisíteni” – szögezte le Podoljak.

A Krím félszigetet Oroszországgal összekötő híd a Kercsi-szorosban
Google Maps

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) bejelentette, hogy a Krímben felszámolta a Hizb ut-Tahrír al-Iszlami nemzetközi terrorszervezet hatfős, állítása szerint Ukrajnából irányított sejtjének tevékenységét Dzsankoj és Jalta városban. A tájékoztatás szerint a letartóztatott gyanúsítottak terrorista ideológiát terjesztettek és oroszországi muszlimokat toboroztak. A közlemény az akciót nem hozta összefüggésbe a Dzsankoji járásban található egyik orosz lőszerraktár keddi felrobbantásával.

Az Ukrajinszka Pravda a kormányzói hivataloktól származó értesülésekből készített reggeli összefoglalójában azt írta, hogy az orosz erők szerdára virradóan rakétatámadásokat hajtottak végre Harkiv és Mikolajiv megyeszékhely ellen, továbbá Odessza és Donyeck megyei települések ellen. Odessza megyében három civil sérült meg, Donyeck megyében két halottja és hét sérültje van a támadásoknak. A javarészt orosz megszállás alá került Herszon megyében változatlanul súlyos a helyzet, az orosz erők hat településre nyitottak tüzet, aminek következtében úgyszintén sérültek meg polgári lakosok, de számukat nem hozták nyilvánosságra.

Az ukrán vezérkar reggeli helyzetjelentése szerint az orosz csapatok főként Harkiv, Szlovjanszk, Donyeck, Bahmut és Zaporizzsja irányában hajtottak végre támadó műveleteket, helyenként a harcok most is tartanak. Az ukrán fegyveres erők sajtószolgálata közölte a Telegramon, hogy csapataik megsemmisítettek egy orosz támaszpontot a Herszon megyei Nova Kahovkában.

Kínai csapatok utaznak Oroszországba, hogy részt vegyenek a Moszkva által vezetett közös hadgyakorlaton, amelyen India, Belarusz, Mongólia, Tádzsikisztán és más országok katonái is részt vesznek – jelentette be szerdán a kínai védelmi minisztérium. Kína részvétele a közös gyakorlatokon „nincs összefüggésben a jelenlegi nemzetközi és regionális helyzettel” – áll a minisztérium közleményében. Múlt hónapban Moszkva bejelentette, hogy augusztus 30. és szeptember 5. között „Vosztok” (Kelet) néven hadgyakorlatot tervez tartani, miközben költséges háborút folytat Ukrajnában. Akkor már volt arról szó, hogy néhány külföldi alakulat is részt vesz majd az eseményen, anélkül, hogy az oroszok megnevezték volna a küldő országokat. A legutóbbi ilyen hadgyakorlatra 2018-ban került sor, az volt az első alkalom, hogy Kína is részt vett rajta.

Kínai önjáró löveg a 2018-as „Vosztok” hadgyakorlaton
AFP

Az amerikai hírszerzés egyik vezetője még tavaly novemberben számolt be a NATO észak-atlanti tanácsának brüsszeli találkozóján a birtokukba került adatokról, amelyek arról tanúskodtak, hogy Moszkva meg fogja támadni Ukrajnát – derül ki a Washington Post cikkéből. Avril Haines az USA Hírszerző Közösségének vezetője elmondta a tényeket, de nem tett semmiféle ajánlást arra nézve, hogy mit kellene tenni ebben a helyzetben. A hallgatóságban több kérdés is felmerült és többen kételkedtek benne, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök valóban egy nagyszabású offenzívára készül. A német és a francia képviselők láthatóan nem értették, hogy miért támadna meg egy nagy országot Putyin mindössze 80-90 ezer emberrel. Mások azt vetették fel, hogy az oroszok, a Kreml közlésének megfelelően csupán csak egy hadgyakorlatra készülnek a térségben. Arról, hogy a magyar delegáció hogyan reagált, nem ír a lap.

A litván és a dán külügyminiszter szerdán szintén azt javasolta, hogy az Európai Unió (EU) tagországai szüntessék be a turistavízum kiadását orosz állampolgárok részére Ukrajna orosz megszállása miatt. Finnország és Észtország múlt héten tett erre javaslatot, de Olaf Scholz német kancellár és az EU Bizottság egyelőre nem támogatja a tervet. Ideális esetben ezt a döntést az uniós vezetők szintjén kellene meghozni: megszüntethetnék a már kiadott turistavízumok érvényességét, és minden (tagállam) beszüntetné az ilyen vízumok kiadását (orosz állampolgároknak) - magyarázta Gabrielius Landsbergis, a litván diplomácia vezetője. Riga már nagyrészt felfüggesztette a turistavízumok és tartózkodási engedélyek kibocsátását orosz állampolgárok részére, miután Észtország és Lettország korábban megtette ezt a lépést, Finnország pedig szigorítja az orosz állampolgárokkal szembeni vízumszabályait.

Megérkezett szerda délután António Guterres, az ENSZ főtitkára a nyugat-ukrajnai Lviv (Lemberg) városba, ahol csütörtökön találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel – számolt be a Jevropejszka Pravda ukrán hírportál a világszervezet szóvivőjének a Twitteren nyilvánosságra hozott közleménye alapján. A hírportál szerint Guterres várhatóan Zelenszkijjel négyszemközti megbeszélést is folytat, amelyen megvitatják a zaporizzsjai atomerőmű körül kialakult helyzetet, valamint az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború befejezésének politikai megoldási lehetőségét. Az ENSZ javasolta, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) küldöttsége Kijevből látogasson el a zaporizzsjai atomerőműbe, Oroszország szerint viszont bármely misszió, amely az ukrán fővároson keresztül akar odajutni veszélynek teszi ki magát – írta a Jevropejszka Pravda.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!