szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

2018-ban Peking már küldött katonákat egy hasonló orosz gyakorlatra.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Kínai csapatok utaznak Oroszországba, hogy részt vegyenek a Moszkva által vezetett közös hadgyakorlaton, amelyen India, Belarusz, Mongólia, Tádzsikisztán és más országok katonái is részt vesznek – jelentette be szerdán a kínai védelmi minisztérium. Kína részvétele a közös gyakorlatokon „nincs összefüggésben a jelenlegi nemzetközi és regionális helyzettel” – áll a minisztérium közleményében.

Múlt hónapban Moszkva bejelentette, hogy augusztus 30. és szeptember 5. között „Vosztok” (Kelet) néven hadgyakorlatot tervez tartani, miközben költséges háborút folytat Ukrajnában. Akkor már volt arról szó, hogy néhány külföldi alakulat is részt vesz majd az eseményen, anélkül, hogy az oroszok megnevezték volna a küldő országokat.

A legutóbbi ilyen hadgyakorlatra 2018-ban került sor, az volt az első alkalom, hogy Kína is részt vett rajta.

A kínai védelmi minisztérium közölte, hogy a gyakorlaton való részvétel az Oroszországgal kötött, folyamatban lévő kétoldalú éves együttműködési megállapodás része. „A cél a gyakorlati és baráti együttműködés elmélyítése a részt vevő országok hadseregeivel, a stratégiai együttműködés szintjének növelése a részt vevő felek között, valamint a különböző biztonsági fenyegetésekre való reagálási képesség erősítése” – áll a közleményben.

Hszi Csin-ping kínai elnök és orosz kollégája, Vlagyimir Putyin alatt Peking és Moszkva egyre közelebb került egymáshoz.

Röviddel Oroszország február 24-i ukrajnai inváziója előtt Peking és Moszkva „korlátlan” együttműködést jelentett be, bár amerikai tisztviselők nem láttak arra bizonyítékot, hogy Kína megkerülte volna az Oroszországgal szembeni amerikai szankciókat, vagy katonai felszereléssel látta volna el Putyint.

Oroszország keleti katonai körzetéhez tartozik Szibéria egy része, és főhadiszállása Habarovszkban van, a kínai határ közelében.

(Reuters)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Gábor hvg360

Hszi Csin-Ping és Putyin a csúcson: közösen írják át a globális erőviszonyokat

Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping a téli olimpiához időzített újabb találkozóval pecsételte meg Oroszország és Kína egyre szorosabb együttműködését, amiben felcserélődtek a hét évtizeddel ezelőtti szerepek. A két országot összeköti az USA elleni szövetség érdeke, de óvatossá teszi az egymással szemben fennmaradt távolságtartás.