szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vita nem Szijjártó Péter szája íze szerint alakult, az atomenergiai szervezet vezetője, Rafael Grossi arról beszélt, hogy a küldetésük néhány napot vesz majd igénybe, ám ha képesek lesznek kialakítani állandó jelenlétet a létesítmény területén, akkor az időtartam lehet hosszabb is.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrán páncélos erők hétfő óta több helyen folytatták a támadást Oroszország erői ellen az ország déli részén. Az ukrán alakulatokat helyenként némileg visszaszorították a frontvonalat, kihasználva a viszonylag gyenge orosz védelmet – írja a brit védelmi minisztérium. A tárca szerint az orosz doktrínának megfelelően most valószínűleg előre kijelölt mozgó tartalékos egységek segítségével próbálja majd betömni a réseket. Azt is hozzátették, az orosz vezetés gyorsítja az erősítések frontra juttatását. Az új 3. hadtest önkéntes zászlóaljai augusztus 24-ig elhagyták Moszkva melletti bázisukat, nagy valószínűséggel Ukrajnába tartanak. Ugyanakkor ezen egységek hatékonysága nem ismert. Úgy vélik, a hadtest nagy valószínűséggel létszámhiánnyal küzd, és a kiképzésük sem lehetett teljes.

Két héttel ezelőtti bejelentésének megfelelően a Gazprom ismét leállította a gázszállítást az Északi Áramlat 1 vezetéken. A leállás augusztus 31-től szeptember 2-ig tart, az orosz állami gázvállalat a lépést rutinjellegű karbantartási munkával indokolta. Az Oroszországgal kritikus hangok szerint a karbantartásra hivatkozás, valamint a gázszállítások csökkentése, illetve leállítása valójában szimpla zsarolás, amivel az oroszok a nyugati szankciók eltörlését akarják elérni.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter azt szorgalmazta szerdán, hogy az Európai Unió vezessen be vízumtilalmat az orosz állampolgárokkal szemben, emellett olyan program létrehozását javasolta, amelyen keresztül elősegíthető azoknak az orosz katonáknak a támogatása, akik nem akarnak Ukrajna ellen harcolni. A Reutersnek küldött írásos közleményében az ukrán diplomácia vezetője az orosz turisták kitiltását az EU-ból azzal indokolta, hogy az orosz közvélemény többsége támogatja Moszkva "népirtó agressziós háborúját". Mentsék az irhájukat, és lépjenek! Tegyék le a fegyvert, adják meg magukat az ukrán erőknek, és lehetőséget kapnak, hogy új életet kezdjenek – mondta a javasolt dezertálási programról Kuleba, aki szerint ha csak egyetlen orosz katona is leteszi a fegyvert, azzal ukrán életeket lehet megmenteni, és közelebb kerül a béke.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter
AFP / POOL / GLEB GARANICH

Sajtótájékoztatóján Borrell úgy fogalmazott, hogy az EU-tagállamokba belépő oroszok "biztonsági kockázatot" jelentenek. Ez nem jelenti azonban azt, hogy az orosz turisták teljesen ki lesznek tiltva az EU-ból, mint ahogy számos ország ezt szorgalmazta. Az EU egyéni elbírálás alapján a továbbiakban is fenntartja a lehetőségét annak, hogy orosz állampolgárok beutazási lehetőséghez jussanak. Elsősorban azok érdekében született ez a döntés, aki politikai okokból kényszerül arra, hogy elhagyja Oroszországot, vagy családtagjait akarja meglátogatni. Nem akarjuk elvágni magunkat azoktól az oroszoktól, akik ellenzik a háborút – mondta Borrell. Hozzátette: annak ugyanakkor véget akar vetni az EU, hogy orosz állampolgárok úgy utazgassanak és vásároljanak az EU területén, mintha nem is dúlna háború. Abban is megegyeztek, hogy az oroszok által a megszállt területeken kiállított útleveleket nem ismerik el, a jelenleg a forgalomban lévő 10 millió vízumot ugyanakkor nem kell vizsgálni.

A tanácskozás szünetében Szijjártó Péter külügyminiszter közölte, hogy Magyarország nem támogatta a teljes vízumtilalmat, sőt, mondandójából arra lehetett következtetni, hogy ezt az enyhébb változatot sem. Úgy fogalmazott ugyanis, hogy ehhez a döntéshez elegendő a minősített többség, a felszólalásokból pedig kiderült, hogy ez megvan.

Lángol egy olajraktár a Krím félszigeten. A lángok Dzsankoj városa közelében csaptak fel. A tűzesetről videók köröznek a közösségi médiában, de hivatalos szervek egyelőre nem kommentálták az esetet. Oroszország 2014-ben szállta meg a Krím félszigetet. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök augusztus elején ígérte meg népének, hogy visszafoglalják.

Az orosz Ridusz portál értesülései szerint a Moszkvától északnyugatra fekvő Tver terület egy toborzóirodájában kényszerrel veszik rá a sorkatonákat, hogy átjelentkezzenek a szerződéses állományba. Egy helyi anya beszámolója szerint a politikai tiszt utasítására a sorköteles fiatalokat egy klubhelyiségbe terelik össze, melyet forróra fűtenek, az ablakait bezárják, és addig nem adnak a fiataloknak inni, illetve addig nem engedik ki őket a szobából, amíg azok alá nem írják a szerződéses állományba való felvételhez szükséges dokumentumokat. A történetet egyelőre lehetetlen megerősíteni, de egy ilyen húzásnak azért lenne jelentősége, mert az orosz hadsereg szabályzata szerint csak a szerződéses katonákat lehet a frontra küldeni.

Az FSZB – a KGB egyik utódszerve – három tisztje az oroszok által megszállt Herszonban, még két hónapja, június közepén besétált a Food Fuel kávézóba, ahol észrevettek két részeg orosz altisztet, egy tizedest és egy őrmestert, akik alkoholt kortyolgattak. Az FSZB tisztjei felelősségre vonták a katonákat, amiért egyenruhában isznak, mire az őrmester elővette a pisztolyát és belelőtt vele a földbe. Az egyik FSZB-tiszt megpróbálta elvenni tőle a fegyvert, mire a tizedes egy AK-74-es gépkarabéllyal tüzet nyitott a férfiakra, amit azok viszonoztak. Az őrmester és két FSZB-tiszt is meghalt a lövöldözésben, amely miatt orosz katonai vizsgálat indult. A tizedest és az életben maradt FSZB tisztet eltérő súlyosságú sebekkel kórházba szállították.

Megérkezett a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség küldöttsége Zaporizzsjába. A szervezet vezetője, Rafael Grossi egy helyi hotel előtt nyilatkozott a sajtónak és a Guardian tudósítása szerint arról beszélt, hogy a küldetésük néhány napot vesz majd igénybe, ám ha képesek lesznek kialakítani állandó jelenlétet a létesítmény területén, akkor az időtartam lehet hosszabb is. A NAÜ a Zaporizzsjai Atomerőművet jött ellenőrizni, ami a neve ellenére nem Zaporizzsja városában, hanem az attól délnyugatra, a Dnyeper túlsó partján található, orosz megszállás alatt álló Enerhodarban van. A Grossi által elmondottak a portál szerint ellentétben állnak az erőmű területén működő orosz tisztviselők elgondolásával, akik szerint a szervezet látogatása mindössze egy napot fog igénybe venni.

Oroszország újabb csapatokat irányított át Herszon megyébe, az ott elszenvedett veszteségei ugyanis „óriásiak” – jelentette ki Jurij Szobolevszkij, a dél-ukrajnai régió helyettes kormányzója egy szerdai tévéműsorban. A helyi vezető szavai szerint szemtanúk megerősítették az orosz haditechnikai eszközök haladását keleti irányból és a Krím félsziget felől Herszon felé – írta az UNIAN hírügynökség. Ugyanakkor Szobolevszkij tartózkodott az orosz parancsnokság intézkedésének értékelésétől. Szerinte az ukrán fegyveres erőknek kell választ adniuk, hogy ez az orosz erők megerősítése vagy pusztán rotációról van szó. A tisztségviselő megerősítette azokat az információkat, amelyek szerint az ukrán ellentámadás komoly veszteségeket okozott az orosz erőknek, de konkrét adatokat nem közölt. „Természetesen nincsenek számok. Vannak értesülések arról, hogy a katonai kórházuk túlzsúfolt. Kilencven százalékban vehetjük ezt biztosra, hiszen nagyon korlátozott a hozzáférés az információkhoz. Úgy tudjuk, erre felkészültek, ezért külön kórházat nyitottak Beriszlavban. Köztudott viszont, hogy már ott is teltház van” – mondta Szoblevszkij.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Jódtablettát osztottak a zaporizzsjai atomerőmű közelében élőknek – ez történt a háború 184. napján

Továbbra is nagyon feszült a helyzet Európa legnagyobb atomerőművénél, az oroszok által elfoglalt zaporizzsjai létesítménynél, amelynek a közelében korábban tűz ütött ki néhány órára. Mindeközben az ukrán kormány arra készül, hogy három kelet-ukrajnai régióból is evakuálni fogja a lakosság egy részét. Az orosz-ukrán háború 184 napja tart.