szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kadirov szerint lehet, hogy Putyin nincs is tisztában a helyzet valódi súlyával. A sikeres ukrán támadás következtében megrendülhetett az orosz csapatok bizalma parancsnokaikban. Az orosz erők rakétacsapást mértek Zaporizzsjára és Harkivra is. A háború hétfői hírei.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Emeli Azerbajdzsán az Európának szánt gáz mennyiségét, de ez még nem húzza ki az EU-t a bajból

Azerbajdzsán az idén a tavalyinál 30 százalékkal több gázt akar szállítani Európába – közölte hétfőn Parviz Shahbazov azeri energiaügyi miniszter a Twitteren.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Moszkva: A „különleges hadműveletet” addig folytatjuk, míg el nem éri a célját

Az Ukrajna elleni orosz „különleges hadművelet” mindaddig folytatódik, amíg minden célját el nem éri – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn. Korábban Szergej Lavrov külügyminiszter az ukrán kormány eltávolításában és a Donbasz „felszabadításában” jelölte meg a hadműveletek célját.

Moszkva: A „különleges hadműveletet" addig folytatjuk, míg el nem éri a célját

A Kreml szóvivője szerint Putyint folyamatosan tájékoztatják az ukrajnai harcok fejleményeiről.

Az ukrán csapatok elérhették az orosz határt a Harkivi régióban

Hadseregünk folytatja a hadműveletet, hogy felszabadítsa Harkiv régióját az orosz megszállóktól. Az ellenség sietve feladja pozícióit, és mélyen bemenekül a korábban megszállt területekre vagy azonnal az Oroszország területére. Vasárnap az oroszok elhagyták a Kupjanszki járásban található Velikij Burluk és Dvoricsna településeket. A front egyes szakaszain védőink elérték Oroszország államhatárát – számolt be Oleh Szinyehubov Harkiv megyei kormányzó a Telegramon.

Az ukrán csapatok elérhették az orosz határt a Harkivi régióban

Az ukránok szerint az orosz katonák tárgyalni akarnak a fegyverletételről.

Zelenszkij együtt gyászol a brit korona alattvalóival

Volodimir Zelenszkij a kijevi brit nagykövetségen fejezte ki részvétét II. Erzsébet királynő halála miatt. Az ukrán elnök a követségen elhelyezett emlékkönyvbe azt írta: „Az ukrán nők és férfiak osztoznak ebben a nagy veszteségben. Együtt gyászolunk az Egyesült Királysággal, a nemzetközösséggel és a brit korona minden alattvalójával. Őfelsége emléke, a népének az önzetlen szolgálata örökre része marad az emberiség történelmének” – írta Zelenszkij.

Zelenszkij együtt gyászol a brit korona alattvalóival

Az ukrán elnök a kijevi brit nagykövetségen tisztelgett a királynő előtt.

Az oroszok rakétacsapást mértek Zaporizzsjára

Hétfőre virradóan az orosz erők rakétacsapást mértek Zaporizzsjára, és eltaláltak a megyeszékhely határában egy infrastrukturális létesítményt. Az előzetes információk szerint senki sem sérült meg – számolt be az Ukrajinszka Pravda hírportál a megye kormányzójára hivatkozva.

Fokozódhat az orosz katonai aktivitás a Balti-tenger térségében

A jövőben fokozódhat az orosz katonai aktivitás a Balti-tenger térségében, amire a NATO-n belüli szorosabb együttműködéssel és elrettentéssel kell válaszolni – jelentette ki Morten Bodskov dán védelmi miniszter hétfőn Varsóban, miután lengyel hivatali partnerével tárgyalt. Dánia számára a balti-tengeri medence rendkívül fontos térség, ezért az orosz lépésekre a szövetségesekkel folytatott szorosabb együttműködéssel és elrettentéssel kell válaszolni – hangsúlyozta.

Mariusz Blaszczak lengyel kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter kiemelte, hogy a két ország együttműködik a NATO gyorsreagálású erőit koordináló, dán–lengyel–német vezetésű, az északnyugat-lengyelországi Szczecinben működő parancsnokság keretében. Kitért a lengyel–dán energiabizonsági együttműködésre is, utalva a Norvégiából a dániai hálózaton keresztül a Balti-tenger alatt Lengyelországba vezető Baltic Pipe gázvezetékre, amelyet tervek szerint szeptember végén állítanak működésbe. „A biztonsági együttműködésünk ezért nagyon széleskörűen fogható fel” – jegyezte meg a lengyel kormányfőhelyettes.

Blaszczak közölte: Lengyelország és Dánia elégedettséggel fogadja, hogy hamarosan Svédország és Finnország is csatlakozik a NATO-hoz. Arról is beszélt, hogy Bodskovval megvitatták a Baltikum biztonsága mellett az Ukrajnának nyújtott támogatás folytatását, valamint a lengyel–dán katonai együttműködés megerősítését.

Nincs víz és áram az ukrajnai Harkivban

Ismét szünetel a víz- és az áramellátás az ukrajnai Harkivban az oroszok támadása miatt – jelentette be a város polgármestere, Ihor Terekhov. A CNN beszámolója szerint már vasárnap délután is volt kimaradás, hétfő délutánra pedig ismét ezzel néznek szembe a lakosok.

A Telegramon közzétett videóban Terekhov úgy fogalmazott, a mérnökök, a mentők és a közművesek már azon dolgoznak, hogy a kritikus infrastruktúra ismét zavartalanul működhessen. A polgármester korábban azt mondta, már sikerült helyreállítani a közművek 80 százalékát, ám az oroszok ismét légicsapást intéztek a város ellen.

A Kreml reagált az ukrán előretörésre

A Kreml hétfőn nem tágított attól az álláspontjától, hogy Oroszország el fogja érni az Ukrajnában megindított „különleges katonai művelet” céljait – jelentette be Dmitrij Peszkov szóvivő. Ez volt az első hivatalos megszólalása az orosz államvezetésnek a hétvégi ukrán áttörés után.

Peszkov beszélt arról is, hogy nem folynak tárgyalások a zaporizzsjai atomerőmű esetleges demilitarizálásáról, annak ellenére, hogy ez a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek az erőműben tett látogatása során megfogalmazott egyik legfontosabb ajánlása.

Peszkov nem volt hajlandó válaszolni azokra a kérdésekre, amik az esetlegesen bevezetendő mozgósítás témáját firtatták.

(The Guardian)

Üzbegisztánban találkozik Putyin és Hszi Csin-ping

Hszi Csin-ping több mint két év után először hagyja el Kínát, hogy a héten Közép-Ázsiába utazzon, ahol találkozik Vlagyimir Putyinnal. A kínai elnök előbb Kazahsztánba látogat, ezt követően az üzbegisztáni Szamarkandban, a Sanghaji Együttműködési Szervezet csúcstalálkozóján találkozik Putyinnal.

(The Guardian)

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!