szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az El Chueco (A Púpos) ragadványnéven ismert José Noriel Portillo Gilt húga azonosította.

Holtan találták azt a férfit Mexikó északi részén, akit azzal gyanúsítottak, hogy tavaly meggyilkolt két jezsuita papot – közölte csütörtökön Andrés Manuel López Obrador (képünkön) mexikói elnök. Kriminalisztikai vizsgálatok alapján erősítették meg a kábítószerkereskedő banda – gyilkosságok elkövetésével vádolt – vezetőjének személyazonosságát. Az El Chueco (A Púpos) ragadványnéven ismert José Noriel Portillo Gilt húga azonosította.

Nagy közfelháborodást váltott ki tavaly júniusban két köztiszteletben álló jezsuita pap meggyilkolása. A jezsuiták szerdán közleményben reagáltak a gyanúsított holttestének előkerülésére, mondván, ez csak azt bizonyítja, hogy a kormány nem képes elfogni a bűnözőket, és elvesztette ellenőrzését az ország egyes területei felett. Hangsúlyozták: az a tény, hogy agyonlőtték a feltételezett elkövetőt, nem nevezhető az igazságszolgáltatás győzelmének.

Portillo Gilt hétfőn lőhették agyon, holttestét egy mezőn találták meg. Halálnak körülményei arra utalnak, hogy saját emberei, vagy egy rivális banda végzett vele. A Púpos bandáját gyanúsítják egy amerikai állampolgár 2018-as meggyilkolásával is.

Nem számít ritkaságnak Mexikóban, hogy a kartellek saját tagjaikkal végeznek, ha melléfogásaik miatt a bűnszervezet ügyletei a biztonsági szervek fokozott nyomása alá kerülnek.

A 79 éves Javier Campos és a 80 éves Joaquín Mora jezsuita papok életük nagy részét a rarámuri őslakos közösség szolgálatának szentelték a Chihuahua állambeli Cerocahui városában, dacára a térséget sújtó bandaháborúknak és az illegális fakitermelés kiváltotta erőszaknak.

Portillo Gilt korábban Patrick Braxton-Andrew amerikai turista meggyilkolásával is vádolták. A 34 éves spanyoltanár a Tarahumara hegyvidéken túrázott 2018-ban, amikor a banda tagjai megölték, mert úgy gondolták, hogy az amerikai kábítószerellenes hatóság ügynöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Horn Andrea Világ

A drogkartellen belüli rivalizálás szabadíthatta el a poklot Mexikóban

Katonai fegyverzettel harcolnak riválisaik és az állam ellen a mexikói élet minden területét behálózó kartellek, amelyek erőszakkal, vesztegetéssel, kapcsolatépítéssel és a lakosságnak nyújtott segítséggel építik támogatóik körét. Az egyik legnagyobb közülük a Sinaloa, amelynek a Köpcös után újabb vezetőjét tartóztatták le. A következmények háborús állapotokat idéztek elő.