szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az oroszok téli offenzívája elakadt, hamarosan az ukránok indíthatnak ellentámadást. Míg Zaporizzsja várja a remélt fordulatot, Kijevben teljes a titkolózás. Az információhiányban egyre erősödik az ukrán nacionalizmus, ami az orosz nyelvvel és egyházzal szemben határozza meg magát, és az egység hónapjai után megosztják az egész országot.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Rengeteg katona érkezik vonattal, a déli front mindössze 20-25 kilométer távolságra van a zaporizzsjai állomástól. A legtöbb elemző ezen a vidéken várja a tavaszi ukrán ellentámadást. Az oroszok is feszültebbek, az általuk megszállt területen hónapok óta védelmi vonalakat építenek, próbálják bebiztosítani a Krím szárazföldi összeköttetését Oroszországgal. Amikor Zaporizzsja vasútállomásán szólal meg a légiriadó, akkor az emberek összerezzenek, az eget kémlelik, hogy ezúttal mivel támad az ellenség – írja ukrajnai riportjában Rácz Erzsébet dokumentumfilmes, a HVG tudósítója.

Keleten elkeseredett harcok dúltak egész télen – leginkább Bahmut környékén, mert az oroszok a frissen mozgósított katonák létszámbeli fölényét kihasználva a Donbasz bevételét tűzték ki célul, az ukránok pedig jelentős áldozatokat vállalva itt próbálták lekötni és felmorzsolni az oroszok erejét, hogy a tavaszi hadjárat minél kisebb ellenállásba ütközzön. A déli frontszakaszon viszont csak villongások voltak, és most napról napra nő a várakozás. Már útközben a vonaton, majd az állomáson is feltűnik a lelkesedés az ukrán katonák, önkéntesek és civilek részéről. Különlegesnek nem érzik magukat emiatt. Lakonikusan válaszolnak: most ez van, honvédő háború, mindenki tegye a dolgát legjobb tudása szerint. Nem panaszkodnak a sorozásokra sem. „A nemzetünket védjük az agresszor ellen, nincs más választásunk” – mondják. Nem kényszer ez, hanem szükségszerűség.

Nincs könnyű helyzetben viszont az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij sem: értékalapú nemzetközösséggé formálná ugyan Ukrajnát, ahol az összetartó erő nem a nyelv vagy a vallás, hanem az elvek és a szolidaritás, viszont ahogy távolodnak az utolsó látványos katonai sikerek, úgy kerül előtérbe a hazafiság és az azt tápláló közös ellenségkép. Zelenszkij pedig a társadalom megosztását is vállalva a radikálisok mellé állt.

Rácz Erzsébet kilenc hónapja dolgozik a háborús országban, utazásairól pedig rendszeresen ír lapunknak. Legfrissebb riportját elolvashatja a csütörtökön megjelentő HVG-ben, valamint a hvg360-on.

HVG

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Világ

Tagadja a szerb védelmi miniszter, hogy fegyvert adtak volna Ukrajnának

Miután a Reuters arról írt, hogy a Pentagonból kiszivárgott papírok szerint Szerbia fegyverszállítással segíti Ukrajnát, a szerb védelmi miniszter ezt hazugságnak nevezte. Annyit tett hozzá: azt már nem tudják ellenőrizni, hogy ha valakinek fegyvert adnak el, az továbbküldi-e más országba.