Tetszett a cikk?

A terroristák mindig elnyerik a büntetésüket, most is így lesz – írta Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a Telegram üzenetküldő alkalmazásban közzétett nyilatkozatában. A politikus az után szólalt meg, hogy az oroszok az eddigi legkomolyabb légitámadást intézték Odessza történelmi belvárosa ellen.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában
„A békés városok, a lakóházak és a templomok elleni rakétatámadásokat semmivel sem lehet igazolni. Mint mindig a gonosz ezúttal is vereséget fog szenvedni. Odessza mindenképpen válaszolni fog az orosz terroristáknak, és az oroszok meg fogják érezni a választ” – írta a politikus.

Zelenszkij azt is hangsúlyozta, a kijevi kormány a vasárnap hajnali támadás valamennyi kárvallottjának segítséget fog nyújtani.  „Hálás vagyok mindenkinek, aki segít az embereknek, vagy aki gondolatban, illetve érezelmeiben a várossal van. Túljutunk ezen is, helyreállítjuk a békét, de ehhez le kell győznünk az orosz gonoszságot.” – hangsúlyozta. Vasárnap hajnalban az orosz támadok legalább ötféle rakétát lőttek ki Odessza belvárosára, s a 19 rakéta mintegy fele becsapódott a városban. Helyszíni jelentések szerint egy ember meghalt és több mint húszan megsebesültek. Az egyik rakéta a város legnagyobb székesegyházába csapódott be, az épület egyik fele használhatatlanná vált.

Az oroszok más városokat is lőttek, egyebek mellett Szumiban, illetve több Donyeck-megyei településen csapódtak be orosz rakéták, illetve drónok. Odassza már a múlt hét közepe óta állandó orosz célponttá vált, korábban ez volt az a város, ahonnan a legtöbb, tengeren szállított búza hagyta el Ukrajnát. Az oroszok július 17-én mondták fel a nemzetközi közvetítéssel tető alá hozott gabonaexport-megállapodást.

Közben több amerikai politikus megerősítette, az USA kitart amellett, hogy nem szállít Ukrajnának nagy hatótávolságú rakétákat. A Washington Post értesülései szerint a „nem” hátterében részben az áll, hogy ugyan az amerikai Lockheed Martin évente 500 nagy hatótávolságú ATACMS rakétát gyárt, ám ezeknek az eszközöknek jó előre megvan a vásárlója.

Egy másik érvelés szerint Ukrajnának nem nagy hatótávolságú ezközökre, hanem az aknamezők felszedésére lenne szüksége.  „Az ukránok problémája most nem az, hogy nem tudnak az orosz védelem mélységében támadni. Az orosz parancsnoki állások, a logisztikai központok komoly károkat szenvedtek. A probléma nem száz kilométeres mélységben van, hanem egy kilométerre a támadó ukrán erőktől, az aknamezőkön” – idézte a lap Colin Kahl egykori védelmi államtitkár-helyettest.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!