szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Legalábbis nem találják őket, pedig be kellene vonulniuk a börtönbe.

Tavaly egy 17 fős kémhálózatot göngyölítettek fel a lengyelek, amit egy Andrej fedőnevű FSZB-ügynök irányított távolról. A kémek mind külföldiek voltak: 13-an ukrán, ketten belarusz állampolgárságúak, illetve akadt köztük egy orosz is.

Az esetről beszámoló Rzeczpospolita szerint a csoport az Ukrajnába vezető lengyel vasútvonalak ellen tervezett szabotázsakciókat végrehajtani, illetve vonatokat akartak felrobbantani, és a gyilkosságtól sem riadtak vissza, már ami a terveiket illeti, de szerencsére gyorsan lefülelték őket.

A kémek magukat menekülteknek álcázva jutottak be az országba. Miután elfogták őket, kettő kivételével mindannyian beismerték bűnösségüket, és hárman közülük, akik a legenyhébb ítéletet kapták (egy–másfél év közötti szabadságvesztést), a jelek szerint megléptek a végrehajtás elől.

A kémek háborúja Magyarországon is zajlik

Lengyelországban sorra buknak meg az orosz kémek, de Magyarországon és Ausztriában könnyebb dolguk van, Svájcban pedig többé-kevésbé tartani tudták a pozícióikat. A háború kitörése után a diplomáciai fedésre épülő orosz hírszerzést ugyanakkor alapvetően meggyengítették Európában, Moszkva válaszul a technológiai hírszerzését erősítette: megszaporodtak a kibertérben zajló műveletek is, ezek egy része a független magyar médiát is érintheti.

A 44 éves politológus, Jaroszlav B. Lengyelországba járt át dolgozni, ő biztosította a hálózat számára azt a bankszámlát, amelyre az elvégzett feladatokért járó pénzt Andrej elutalta. Ezenfelül ő vásárolta meg a SIM-kártyákat a kémek által a vonatokon elhelyezett kamerákhoz is. A bíróság B.-t egy év három hónap szabadságvesztésre ítélte.

Az eset idején 19 éves Marija M. szintén a kémek rendelkezésére bocsátotta a bankszámláját, valamint segédkezett az ukrán menekültek ellen hangulatot keltő szórólapok terjesztésében is. Egy év egy hónap szabadságvesztésre ítélték.

A fiatalkorú Artur M. vásárolta meg a kamerákat, amikkel többek között a jasionkai kikötőt, a rzeszówi vasútállomást és különféle vasúti útvonalakat figyeltek meg, de ő toborozta azokat is, akik segítettek elhelyezni a készülékeket. A korára való tekintettel javítóintézetbe küldték.

Őket hármójukat nem találják a hatóságok, ráadásul attól is lehet tartani, hogy nem elhagyták az országot, hanem folytathatják a munkát az FSZB-nek, pláne most, hogy vélhetően pénzre is szükségük van.

A nyomozati anyagból az is kiderül, hogy szórólapozással alkalmanként 5 dollárt lehetett keresni, egy kamera kihelyezésével már 3-400 dollárt, míg egy vonat kisiklatásáért 10 ezer złotyt (kb. 900 ezer forintot) kínált Andrej, bár ilyesmi egyelőre nem történt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!