szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre gyakrabban szakadnak el száloptikai kábelek a tenger mélyén, és egyre gyakrabban feltételezik az érintett hatóságok, hogy Kína állhat a szabotázsok hátterében.

Tajvan parti őrsége lefoglalt egy teherszállító hajót és annak kínai legénységét, miután kedden megsérült egy tenger alatti kábel a Tajvani-szorosban. A hatóságok szerint nem zárható ki, hogy szándékos műveletről van szó – írta meg a The Guardian.

„Még tisztázásra szorul, hogy a tenger alatti kábel meghibásodását szándékos szabotázs vagy puszta baleset okozta-e” – közölte a parti őrség, akik szerint az sem zárható ki, hogy Kína szürkezónás behatolásáról lehet szó. A „szürkezóna” kifejezés olyan ellenséges beavatkozást jelent, amely nem éri el a háborús küszöböt.

A parti őrség tájékoztatása szerint Tajvan Chunghwa Telecom vállalata kedd hajnalban jelezte, hogy megsérült egy kommunikációs kábel, amely Tajvan fő szigetét köti össze a Tajvani-szorosban található Penghu-szigetekkel.

A hatóságok egyik szóvivője a The Guardiannek elmondta, hogy fokozottan figyelik a tenger alatti kábelek környékét. Február 22-én észlelték, hogy a teherszállító hajó nagyon közel állt meg a kábelhez, Tajnan város partjainál, majd észrevették, hogy a hajó lehorgonyzott. Körülbelül fél órával azelőtt kezdett északnyugati irányba haladni, hogy a távközlési szolgáltató bejelentette a kábel sérülését.

A parti őrség szerint a hajó nem reagált a hatóságok hangosbemondón és rádión keresztül küldött üzeneteire. Ezután elfogták és dél körül visszakísérték a közeli kikötőbe. Bár a hajó hivatalosan a Togói Köztársaság lobogója alatt közlekedik, a tajvani hatóságok szerint valószínűleg ez csak a látszat, ugyanis a fedélzeten tartózkodó nyolc ember mind kínai állampolgár volt. A hajó tulajdonosi háttere tisztázatlan, a nyomkövetési és regisztrációs adatok szerint legalább három különböző hajónév köthető az adott tengeri azonosító számhoz. A parti őrség annyit közölt, hogy a hajó kínai finanszírozású, de részleteket nem árult el.

Tajvan több mint 50 hajót tart megfigyelés alatt, amelyeket a gyanú szerint kínai vállalatok üzemeltetnek más országok lobogóival. Ez már a sokadik tenger alatti kábel, amely megsérül Tajvan környékén az elmúlt években. 2024 januárjában a tajvani hatóságok egy kínai tulajdonú, Kamerun zászlaja alatt közlekedő hajót vizsgált meg, mert a gyanú szerint horgonyát vonszolva rongált meg egy kábelt a sziget északkeleti részén. Míg 2023 februárjában két kábelt rongáltak meg a Kínához közeli Matsu-szigeteknél.

Európában is történnek hasonló esetek. Tavaly decemberben elszakadt a Finnországot Svédországgal összekötő szárazföldi adatkábel. Azelőtt a Finnországot Németországgal összekötő, tengerfenéken futó Cinia C-Lion1 nevű optikai szálas vezetékkel történt hasonló incidens, ami akkor szintén felvetette a szabotázsakció gyanúját. A stockholmi hatóságok pedig egy másik, a Litvánia és Svédország között futó, Arelion nevű távközlési kábelen keletkezett károk ügyében is vizsgálódnak svéd médiajelentések szerint. A két balti-tengeri kábelen keletkezett károk miatt a svéd rendőrség szabotázs gyanújával indított eljárást.

A nagy internetes adatkábeleket is fenyegeti a tenger mélyére beköltözött hibrid háború

Az újabb balti-tengeri szürkezónás támadás után feltartóztatták a tenger alatti kábelek megrongálásával vádolt kínai szállítóhajót. A kritikus infrastruktúrának számító kábelek rendkívül sérülékenyek, és másfél évszázada adják a globális kommunikáció gerincét.

A nyitókép forrása: Taiwan Coast Guard / Handout / ANADOLU / Anadolu via AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!