Anarchisták vállalták magukra a gyújtogatást, amely hatalmas áramszünetet okozott Dél-Franciaországban
A csoportok a cannes-i filmfesztivált akarták megzavarni.
MTI
Folytatódott a nyomozás a dél-franciaországi Nizza és Cannes környékén a hétvégén több elektromos infrastruktúrát is megrongáló tettesek megtalálására, miközben anarchista csoportok vállalták magukra a szabotázsakciót.
Két, magát anarchistának valló csoport közleményt adott ki az Indymedia aktivistahonlapon, amelyben magukra vállalták a Cannes-ban és környékén szombaton jelentős áramkimaradást okozó akciót. Ebben a névtelen üzenetben az elkövetők azt írták, hogy felgyújtottak egy nagyobb elektromos alállomást, és átfűrészelték a Nizzából érkező 225 kilovoltos nagyfeszültségű vezetéket, ez okozta a hat órán át tartó, több mint 200 ezer háztartást érintő áramszünetet Cannes-ban és a környező településeken.
Az Arany Pálmát és a többi díjat azonban mindenképpen kiosztják szombat este.
Az Europe 1 kereskedelmi rádió és a BFM hírtelevízió ismertette a közleményt, amelyben az anarchisták úgy fogalmaztak: a céljuk az volt, hogy „megzavarják a cannes-i fesztivált”, amely szerintük „obszcén ünnep egy olyan tenger partján, amely a menekültek temetőjévé vált”, valamint több ipari és stratégiai fontosságú helyszín áramellátását is meg akarták szakítani. Példaként a Thales cégcsoportot, francia start-up vállalkozásokat, a repülőteret, valamint a katonai és technológiai kutatóközpontokat említettek. „A kikapcsolás jól tükrözi a vágyunkat. Kapcsoljuk ki ezt a halálos rendszert” – írták.
„A sajtó átadta nekem ezt a vállalást, amelyet egy weboldalon találtak. Ennek értékelése folyamatban van” – mondta Damien Savarzeix grasse-i ügyész az AFP hírügynökségnek, hangsúlyozva, hogy „a nyomozás érdemi része még folyamatban van”.
A 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválnak otthont adó fesztiválpalota saját napelemes áramfejlesztővel rendelkezik, a part menti luxushotelekhez hasonlóan, így az áramszünet nem okozott fennakadást a fesztivál és az azon részt vevők szombati programjában, a városban máshol azonban mintegy hat órán át sehol nem volt áramszolgáltatás, bezártak az üzletek, nem működtek sem a közlekedési lámpák, sem a telefonhálózatok.
A rendező Dzsafar Panahit 2009-ben húsz évre eltiltotta a filmkészítéstől az iráni rezsim.
Az Europe 1 hatóságoktól származó értesülése szerint a nyomozás ultrabaloldali csoportokra összpontosít, miután az elkövetés módja a szélsőbaloldalra jellemző, egy nagy valószínűséggel összehangolt akció keretében, amelyben az elkövetők pontosan tudták, hogy mely infrastruktúrát kell megrongálni a lehető legnagyobb károkozás érdekében. Tavaly nyáron, közvetlenül a párizsi olimpiai játékok előtt a vasúti hálózatot rongálták meg ismeretlenek, és a nyomozás alapján a szabotázs mögött egy anarchista mozgalom állt.
A szombati, Cannes környéki és a vasárnapi nizzai áramkimaradások kapcsán három nyomozás indult bűnszövetkezetben elkövetett szándékos gyújtogatás általi károkozás gyanújával, amelyekkel a draguignani, a grasse-i és a nizzai ügyészség foglalkozik. Egyelőre nincs arra vonatkozó értesülés, hogy a két eset között van-e összefüggés. Előállítások eddig nem történtek, a rendőrség jelenleg az érintett helyszínek körüli térfigyelő kamerák felvételeit vizsgálja. Az Europe 1 szerint Bruno Retailleau belügyminiszter vasárnap valamennyi franciaországi prefektust körlevélben szólított fel arra, hogy fokozzák a biztonsági intézkedéseket az áramszolgáltató létesítmények körül.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.