Ukrán professzor a Pókháló-hadműveletről: Ukrajna nemcsak repülőgépeket semmisített meg, fegyverként használta az orosz rendszer bizonytalanságát is
Roman Seremeta szerint ezentúl minden teherautó és azok sofőrjei is potenciális fenyegetést fognak jelenteni az oroszok szemében.
HVG
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap ismerte el, hogy az ukrán hadvezetés és politika legmagasabb szintjein tervezték meg minden korábbinál nagyobb támadásukat az orosz harci gépek ellen. A Pókháló-hadműveleten 2023 vége óta dolgoztak, és a támadás során legalább negyven orosz harci repülőt semmisítettek meg vagy tettek használhatatlanná.
Már csak egy olyan orosz stratégiai bombázótípus van, amellyel pótolni lehet az ukránok által elpusztított gépeket, az is elavult és nagyon drága. Az oroszok várhatóan kemény választ fognak adni a repülőtereiket ért támadásokra, de kicsi a valószínűsége annak, hogy a Kreml atomfegyvert vetne be, még úgy is, hogy a nukleáris doktrínájuk szerint erre lehetőségük van.
Roman Seremeta ukrán közgazdászprofesszor szerint több oka is van annak, hogy Ukrajna nyilvánosságra hozta a hadművelet egyes részleteit. Hétfői Facebook-bejegyzésében azt írta, a legfőbb ok, hogy ezen információk nagy része előbb-utóbb egyébként is nyilvánosságra került volna, ugyanis „az orosz hatóságok, a média és a műholdképek elemzői összeállították volna a képet”. Másodikként azt említette, hogy Ukrajna ezzel nemcsak taktikai sikerét ünnepli, hanem „pszichológiai és gazdasági költséget” is ró az oroszokra.
2023 vége óta tervezték a most végrehajtott támadást, amelyben több tucat orosz harci repülőt semmisítettek meg vagy tettek használhatatlanná – árulta el az ukrán elnök.
Az ukránok a vasárnapi akciót Oroszország területéről indították, több részét sok ezer kilométerre Ukrajnától. Előbb drónokat csempésztek be, fából készült mobilházakat vittek be teherautókon, ezekbe rejtették el a drónokat, majd amikor támadni kellett, felnyitották a tetőt. Seremeta úgy véli, ezentúl minden teherautó és azok sofőrjei is potenciális fenyegetést fognak jelenteni az oroszok szemében.
A közgazdászprofesszor szerint a történtek után az orosz hatóságok kénytelenek lesznek
erőforrásokat csoportosítani a belföldi szállítási útvonalak ellenőrzésére és megfigyelésére,
növelni a felügyeletet és a biztonságot az autópályákon,
lassítani a katonai és polgári logisztikát az egész országban
és bizalmatlanságot kelteni a saját állampolgáraikban, különösen a sofőrökben és a vállalkozókban.
Seremeta úgy látja, mindez megnöveli majd az orosz ellátási láncok költségeit, megterheli az amúgy is feszített infrastruktúrát, és potenciálisan belső súrlódásokat okozhat. „Ukrajna nemcsak repülőgépeket semmisített meg, hanem fegyverként használta az orosz rendszeren belüli bizonytalanságot is” – összegzett.
Újra fel szeretné melegíteni a háborús félelemre alapozott 2022-es kampány sikerét Orbán Viktor és propagandája, ám Magyar Péter „összeukránozása” egyelőre nem hozza meg azt a sikert, amit anno a Márki-Zay Péter elleni karaktergyilkosság.