Pandákkal egyenrangú védelmet kaptak a tobzoskák Kínában

Az elmúlt 10 évben 80 százalékkal csökkent a számuk Ázsiában, és óriási az illegális kereskedelmük is.

  • hvg.hu hvg.hu
Pandákkal egyenrangú védelmet kaptak a tobzoskák Kínában

Zhvg

A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.

Június elején jelentette be a kínai kormány, hogy komolyabb védelem alá helyezik a tobzoskákat – gyakorlatilag ezzel egy szintre kerülnek az óriáspandákkal.

Csak 2019-ben több mint 195 ezer tobzoskát értékesítettek illegálisan, az elmúlt 10 évben pedig mintegy 80 százalékkal csökkent a számuk Ázsiában – írta a Természetvédelmi Világalap (WWF). A tobzoskák feketepiaca óriási, mivel a kereskedelmüket még 2016-ban betiltották.

A tobzoska húsát is megeszik, és a pikkelyeit a hagyományos gyógyászatban is használják, bár tudományos bizonyíték nincs arra, hogy hatékony lenne. Felmerült az is, hogy tobzoskáról terjedt át emberre a koronavírus.

A tobzoskavadászok és a kereskedők szerint Kambodzsa, Vietnám és Laosz erdeiben olyan kevés tobzoska maradt, hogy most már kénytelenek Délkelet-Ázsia utolsó megmaradt élőhelyeiről vagy még távolabbról beszerezni őket.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.