Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Ausztrál tudósok több mint 1300 növényfaj magjait vizsgáltak meg a világ minden tájáról, hogy hogyan változik a csírázási képességük az egyre emelkedő hőmérsékletben. Aggasztó eredményre jutottak a szimulációk során: még a trópusi övezetekben is képtelen lesz a növények fele csírázni, annyira meleg lesz 2070-ig.
„A magokat egyrészt gyorsan meg lehet figyelni, másrészt számos tanulmány állt alapból rendelkezésünkre. De ami a legfontosabb: a magok közvetlenül mutatják, hogy egy-egy növényfaj hogy él majd túl. Ha egy mag nem tud kicsírázni, a növény egyszerűen nem marad életben” – mondta Alexander T. Sentinella, az ausztrál evolúció és ökológia kutatóintézet egyik munkatársa és a kutatás egyik vezetője.
A trópusi növények azért is érdekesek a kutatók szerint, mert egyáltalán nem tűrik jobban a hőmérséklet emelkedését, mint más, hűvösebb éghajlaton őshonos növények.
A magok csírázását elsősorban a hőmérséklet befolyásolja, így a kutatók egy lehetséges megoldásnak látják azt is, hogy a növények más éghajlatra „költöznek”, ahol optimálisabb számukra a hőmérséklet és azt sem tartják kizártnak, hogy megtanulnak valamennyire alkalmazkodni a klímaváltozáshoz.
Néhány növényfaj viszont képtelen lesz arra, hogy elég gyorsan alkalmazkodjon. Néha a növények képesek arra, hogy távolabb kezdjenek el nőni, de amelyik faj erre nem lesz képes, az eltűnhet – figyelmeztet a kutató.