Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
A Columbia Egyetem tudósai vezették azt a kutatást, amely a légszennyezés és az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése valamint a gyerekek egészségügyi állapota közti összefüggéseket vizsgálta és amelynek eredményei az Enviromental Health Perspectives szaklapban jelentek meg szerdán.
A megállapításaik egyértelműek: abban a 11 kelet-amerikai államban, ahol a 2009-ben indított Regional Greenhouse Gas Initiative program keretében csökkentették az erőművek üvegházhatásúgáz-kibocsátását, jelentősen javult az ottani gyerekek egészsége: kevesebb volt a koraszülés, csökkent azt autizmus előfordulása és az asztmás megbetegedések száma is.
A kevesebb kibocsátás és a tisztább levegő miatt csak 2009 és 2014 között a tudósok szerint több mint 500-zal kevesebb asztmás, közel 100 autizmus spektrumzavaros esettel lett kevesebb, és több mint 100 koraszülést „akadályoztak meg”.
A kutatók elmondták, hogy ennek az az oka, hogy a terhes nők belélegzik azokat az apró, szálló részecskéket, amelyek a fosszilis tüzelőanyagok égetésének eredményeképpen keletkeznek, a szennyezés a méhlepényen áthaladva pedig károsan befolyásolja a magzat fejlődését.
A tanulmány szerint a javuló levegőminőség miatt 200-350 millió dollárban mérhető az anyagi előny, amely az egészségesebb gyerekeknek köszönhető a régióban. „Dollárban viszont nem is fejezhető ki, hogy milyen pszichológiai hatással van egy család életére egy súlyos egészségügyi problémától szenvedő gyerek” – tette hozzá Frederica Perera, a kutatás vezetője.
Nemrég jelent meg tanulmány egyébként arról is, hogy az Amerikai Egyesült Államokban a gázégetők közelében élő anyák nagyobb eséllyel adnak koraszülött babának életet és hogy az olaj- és gázkutak közelében élők esetében is sokkal nagyobb az alacsony születési testsúllyal világra jött gyerekek száma.