szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A viharokból 12 a szárazföldet is elérte az Egyesült Államokban, ami szintén rekord.

Az átlagosnál jóval több, 102 trópusi vihar volt tavaly világszerte az Amerikai Óceán-és Légkörkutató Központ (NOAA) éves jelentése szerint. Ez a szám jóval meghaladja az 1981–2010 között évente jegyzett 85-öt.

A tavalyi atlanti-óceáni trópusi szezonban a tudósok rekordszámú, 30 vihart regisztráltak. Eddig 2005-ben jegyezték fel a térségben a legtöbb, 28 trópusi vihart a NOAA szerint. Hét hármas kategóriájú vagy annál nagyobb vihar söpört végig az Atlanti-óceánon, ezek egyike a négyes kategóriájú Iota hurrikán volt, amely meglepte a meteorológusokat azzal, hogy novemberben alakult ki. Ez igen ritka, hiszen olyankor az óceán vize már hűlni kezd, az a hurrikánszezon vége.

Történelmi rekordot az is, hogy 12 trópusi vihar érte el a szárazföldet az Egyesült Államok partjainál. Korábban ez a szám kilenc volt. Ezzel szemben a Csendes-óceán északi részén tavaly nem volt rekordszámú vihar, de a kutatók feljegyeztek egy szupertájfunt, a Gonit, amely miatt nagyjából egymillió embert kellett kimenekíteni otthonából a Fülöp-szigeteken.

A trópusi viharok rekord száma mellett a kutatók szerint a 2020-as azon három év között volt, amikor a globális földfelszíni hőmérséklet rekordmértékűre melegedett az 1800-as évek közepe óta. Ráadásul ez úgy következett be, hogy nem alakult ki az el Nino jelenség melegítő hatása.

Videókon az Ida hurrikán pusztítása

A hurrikán magyar idő szerint vasárnap este érte el Louisiana partjait, azóta pedig megállás nélkül tombol.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!