szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hamarabb olvadt el a sarkvidéki jég, mint amihez a császárpingvinek szoktak.

Rekordalacsony szintre csökkent a sarkvidéki jég kiterjedése az elmúlt években, amelynek eredményeként veszélybe került az itt élő állatok élőhelye is. Tavaly télen – vagyis a déli féltekén nyáron – például a déli sarkkörnél nagyjából egy hónappal hamarabb olvadt el a jégsapka, amelyen több ezer császárpingvin él, tömeges pusztulást okozva – írja a BBC.

Mint írják, a pingvinek jellemzően március-április környékén térnek vissza a szárazföldre a tengerről, május és július között rakják és költik ki tojásaikat és novemberig nevelgetik fiókáikat, amelyek november-decemberre érik el a felnőttkort, majd visszatérnek a tengerbe. Tavaly ezt a ciklust borította fel az, hogy műholdfelvételek szerint december legelejére már teljesen eltűnt a pingvinkolónia alól a jég, amibe közel tízezer fióka halhatott bele. A fiatal madarak tollai ugyanis még nem vízállóak és úszni sem tudnak, így vélhetően megfulladhattak vagy megfagytak a vízben.

A császárpingvinek veszélyeztetettségi státusza jelenleg a „mérsékelten fenyegetett” kategóriába esik, ugyanis az egyedszámok alakulása szerint várhatóan az évtized végére kihalnak, így felmerült az is, hogy az eggyel súlyosabb, „sebezhető” minősítést kapják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!