szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A debreceni akkugyárak biztos, hogy kapnak évi 2 millió köbméternyi ivóvíz minőségű vizet állami támogatással. A Nagyerdő és az erdőspusztai tavak megmentésére is hasonló mennyiségű vizet ígért egy program, ennek megvalósítására viszont nincs saját pénz.

A vonatkozó uniós támogatások befagyasztása miatt kétséges, sikerül-e folytatni a debreceni Civaqua-programot, amitől azt várják, hogy megelőzze a debreceni Nagyerdő további kiszáradását, illetve hogy új életet leheljen a kiszáradt erdőspusztai tavakba – írja a Debreciner.

A lap szerint a program eredetileg azt célozta, hogy a Keleti-főcsatornán keresztül juttassák el a Tisza vizét a város kiszáradó környezetébe, de csak az első üteme (a Tócó-patak vízpótlása) valósult meg, mert a másodikra szánt uniós forrásokhoz a jogállamisági feltételek nem teljesítése miatt nem sikerül hozzájutni. A kormányzat pedig a közelmúltban azt is egyértelművé tette: a programra máshonnan nem fognak forrást előteremteni. 

Nem így a város környékén épülő akkugyárak vízigényére. Nekik ivóvíz minőségű vizet biztosítanak. Minderre a BMW számára akkumulátorokat szállító kínai EVE Power gyárával kapcsolatban online tartott környezetvédelmi közmeghallgatást követően derült fény a lap szerint.

Az épülő CATL-gyár 2023-ban
Fazekas István

A meghallgatáshoz a szintén érintett Hajdúböszörmény is küldött be kérdéseket, és az ezekre kapott, velük megosztott válaszokból kiderül, hogy az EVE Power számára napi 1900, a CATL-nak napi maximum 5500 köbméter hígítóvizet biztosítanak a Keleti-főcsatornából a balmazújvárosi víztisztítón keresztül, és az ehhez szükséges infrastruktúra-fejlesztést részben kormányzati forrásokból végzik el.

A lap kiszámolta, hogy 

az akkugyáraknak összesen biztosított 2 007 500 köbméter éves vízmennyiség több, mint az az évi 2 millió köbméternyi, amit a Civaqua-programban akartak volna csak a Nagyerdőbe juttatni,

és több, mint az erdőspusztai tavak feltöltésére szánt évi 1,7 millió köbméter.

A erdőspusztai tavak egyike a Vekeri-tó (címlapképünkön 2022-ben), ami már a 2022-es aszály idején is kiszáradt, majd 2023 elejére visszapótlódott. A tóról egy utazási vlogger készített több videófelvételt is: tavaly december elején még volt benne némi víz, január végére viszont már semmi. A vlogger úgy számolt: 

8-9 tavunk eltűnt így a semmibe. 

Kiégett tómedrek, üres víztározók is jelzik az Alföld elsivatagosodását

Eleink a folyószabályozással kiengedték a vizet a Kárpát-medencéből, és ugyan már száz éve rájöttek, hogy ami maradt az kevés, de csak a múlt század közepére-második felére jutottak oda, hogy visszaduzzasszák a Tiszát. Ettől azonban az Alföld nagy része öles léptekkel halad az elsivatagosodás felé.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!