szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Svájcban gyakorlatilag nincs fiatalkori munkanélküliség, ami elsősorban a céltudatos oktatási rendszernek köszönhető – írja a Pénzügyi Szemle Online.

A svájci fiatalok már 16 évesen a munkaerőpiacra lépnek, egy olyan hibrid rendszerben, melyben a formális oktatás és a munkaerőpiac egyaránt megjelenik. A fiatalok ekkor egy hároméves program keretében egy háromszintű rendszerben folytatják tanulmányaikat, melynek első szintje egy szakmai gyakorlat valamely svájci vállalat falain belül (kórház, bank, áruházlánc stb.), a második szintje egy adott iparágra jellemző, és az érintett cég által fenntartott szakmai képzési programon való részvétel, a harmadik pedig a klasszikus iskolai oktatás, melynek keretében matematikát, történelmet, nyelveket, etikát és jogot tanulnak a fiatalok – írja a Pénzügyi Szemle blogja

A svájci tizenévesek tehát három fronton is helytállnak, ami azon túl, hogy biztosítja számukra az elengedhetetlen elméleti tudást, a munkaerőpiacra is bevezeti őket. A statisztikai adatok alapján az látszik, hogy a fiatalok több mint 70 százaléka részt vesz valamely vállalat szakmai programjában. És amikor a magyar fiatalok még csak érettségiznek, ők már túlvannak az első piacképes szakmai tapasztalatokon. A Credit Suisse és a Swisscom például akár 800 tizenévesnek is munkát adhat. A pénzügyi blog arra is kitér, hogy a cégek ezt önérdekből teszik, mert így könnyen kiképzik a szakmai utánpótlásukat. A fiatalok is jól járnak – akár 800-1000 dolláros induló fizetést is kaphatnak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!