szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korszerű és európai színvonalú pénzügyi felügyelet megteremtésében játszott szerepéért, a PSZÁF folyamatos modernizálásával elért kimagasló eredményei és példaadó vezetői munkája miatt érdemelte ki a Magyar Érdemrend középkeresztjét az Orbán-kormánytól Szász Károly.

Három hét alatt három pénzügyi vállalkozást kapcsolt le a Magyar Nemzeti Bank, több százezer ember bukta el pénzét. Két brókerház (Buda-Cash és Hungária Értékpapír), a Buda-Cash tulajdonosainak érdekeltségébe tartozó négy bank (DRB-bankok), valamint a Quaestor-csoport két cége (Financial Hrurira Kft. és Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt.) verte át az embereket. (A Quaestor tulajdonosát, Tarsoly Csabát, illetve a cégcsoportot – és a botrányt – amúgy közös üzletek és régi barátok kötik a Fideszhez.) A Buda-Cashnél a jegybank állítása szerint legalább tíz éve hamisították meg az adatokat, ott és a DRB-bankoknál folytatott ügyletekkel sok tízmilliárd forinttal károsíthatták meg a magánszemélyeket és vállalati ügyfeleket. A Quaestor-kötvényeknél úgy 150 milliárdos átverést gyanít a jegybank, 2008 óta forognak a kötvények. Mindezek pedig a pénzügyi felügyelet előtt folytak, vagy legalábbis a pénzügyi felügyelet nem vette észre korábban az átveréseket.

A pénzügyi felügyeletet pedig kétszer Szász Károly vezette: 2000–2004 között, majd 2010–2013 ősze között. (2013 őszén a pénzügyi felügyeletet beolvasztották a jegybankba.) Most pedig a március 15-i ünnep alkalmából a kormány kitüntette Szász Károlyt.

Szász a Magyar Érdemrend középkeresztjét „a korszerű és európai színvonalú hazai pénzügyi felügyelet megteremtésében játszott meghatározó szerepe, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének folyamatos modernizálásával elért kimagasló eredményei és példaadó vezetői munkája elismeréseként” kapta meg.

Szász Károly amúgy a bebukott Széchenyi Bankban is dolgozott fél éven keresztül, 2014 nyarán jött el onnan.

A Buda-Cashnél történtek miatt firtattuk a felelősségét ebben a cikkünkben. Azt mondta, hogy nem tartja magát felelősnek a Buda-Cash-ügyben, azokban az időszakokban, amikor ő volt a PSZÁF vezetője, minden esetben jelezték, amikor szabálytalanságot találtak a brókercégnél, de olyanra, amelyből büntetőügynek kellett volna lennie, soha nem bukkantak. Vezetése alatt a felügyelet több ügyben is elmarasztalta a Buda-Casht. A jegybank honlapján a pénzügyi felügyeleti résznél több tucat olyan határozat található az elmúlt 16 évből, amely valamilyen feddésben részesítette a Buda Casht. Volt sok minden a brókercég terhén: tiltott piacbefolyásolás, engedély nélküli tevékenységvégzés a működésének hajnalán, ügyféladatok másolatának hiánya.

Szász Károly
Bánkuti András
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!