Nukleáris szövetséget szervez Párizs az EU-ban

Az ellenzők szóvá teszik: mivel egy reaktor felépítése sokáig tart, aligha tud hozzájárulni a karbonsemlegesség eléréséhez.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Nukleáris szövetséget szervez Párizs az EU-ban

Hétfőn és kedden az uniós energiaminiszterek tanácskozásának szüneteiben kezdte meg a nukleáris szövetség szervezését a francia diplomácia, amely 13 államból álló erős lobbit akar Brüsszelben. Egyelőre 11 uniós tagállam – köztük Magyarország – írta alá a közös nyilatkozatot Stockholmban.

“Emlékeztetni kívánom önöket arra, hogy az atomenergia adja a 25%-át az összenergiának az Európai Unióban” – mondta a 12 meghívott állam képviselőinek Agnes Pannier-Runache francia energiaminiszter, aki sietett hozzátenni: “az atomenergia a szél- és a napenergia után a legfontosabb abból a szempontból, hogy mikor érhetjük el a karbonsemlegességet”.

Melyik 12 uniós tagállamra számít Franciaország? Magyarország, amely ellenzi a Roszatom elleni szankciókat nyilvánvalóan benne van a csapatban, de ez már akkor kiderült, amikor Szijjártó Péter külügyminiszter Párizsban egyeztetett a francia diplomácia vezetőjével, Catherine Colonnával. Magyarországon kívül a franciák számítanak Bulgáriára, Csehországra, Finnországra, Hollandiára, Horvátországra, Olaszországra, Lengyelországra, Romániára, Svédországra, Szlovákiára és Szlovéniára is. Ezenkívül a franciák be akarták vonni Belgiumot és Luxemburgot is, de ott az energiaminiszter kijelentette: az atomenergia nagyon lassú. Ezen azt értette, hogy az atomerőművek kivitelezése legkevesebb 12-15 évig tart, vagyis a karbonsemlegesség elérését nem segítheti igazán.

A nukleáris szövetség fő ellenfele Németország, amely megválik a nukleáris energiától. Berlinnel szemben Franciaország, a nukleáris szövetség többi államával együtt éppúgy környezetkímélő energiának tekinti az atomot, mint a szél- vagy napenergiát.

A franciák által meghívott két ország maradt ki a nukleáris szövetségből: Olaszország és Svédország.

A jövőt illetően nagyszabású terveket fogalmaz meg a közös nyilatkozat. Közös beruházásokat a nukleáris iparban, a biztonsági intézkedések közös kezelését, kutatásokat és felfedezéseket ezen a téren.

Részt vett a nukleáris szövetség alakuló ülésén Kadri Simpson, az Európai Bizottság energiapiacért és a zöld megállapodás teljesítéséért felelős tagja is, aki felszólította a résztvevőket, hogy próbáljanak meg eltávolodni az orosz atomerőművektől, és csökkentsék a függésüket az orosz fűtőelemektől. Helyettük a kis moduláris atomerőműveket (SMR) ajánlotta.

Anna Moskwa lengyel energiaminiszter a Contexte francia hírügynökségnek arról beszélt, hogy újabb ülések lesznek, melyeken az érintett tagállamok megvitatják a nukleáris energia jövőjét.

Svédország energiaminisztere részt vett a tanácskozáson, de nem írta alá a közös nyilatkozatot arra hivatkozva, hogy jelenleg Svédország az Európai Unió soros elnöke, tehát az egységet kell képviselnie. Svédország ettől függetlenül együttműködik Franciaországgal a nukleáris energia terén: Ulf Kristersson svéd miniszterelnök januárban tett látogatást Párizsban, hogy tisztázza a feltételeket.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.