szerző:
Bogár Zsolt - Gergely Zsófia
Tetszett a cikk?

Bár egyetlen baloldali párt sem vállalja fel, Magyar György ügyvéd állítja, nem önjelölt a főpolgármesteri posztra. Az MSZP állítólag korábban tesztelte: eszerint tíz százalék alatti lenne a támogatottsága Tarlós kihívójaként. Magyar médiaügyvédként lett közismert, pedig színes politikai múltja van, amibe egyszer az is belefért, hogy 1994-ben indult Demszky ellenlábasaként. Ügyvéd kollégái inkább megmosolyogják, de azt elismerik: van olyan társadalmi réteg, amely számára Magyar Az ügyvéd.

Az Együtt-PM és az MSZP részéről is tagadták, hogy bármelyikük felvetette volna Magyar György ügyvéd indítását főpolgármester jelöltként, a Demokratikus Koalíció pedig továbbra sem kíván részt venni a castingban, nem kommentál egyetlen bedobott nevet sem – tudta meg a hvg.hu a „gyanúba kevert” baloldali pártoktól.

Hétfőn délután jelent meg a Valasz.hu-n, hogy az Együtt-PM után a Demokratikus Koalíció elnöksége is döntött arról, hogy a párt támogatja Magyar közös főpolgármester-jelöltségét. Az Origo azonban megtudta, hogy a DK-nek nem is volt tegnap elnökségi ülése, és Gyurcsány Ferenc sem volt Budapesten. Vadai Ágnes, a DK elnökségi tagja a hvg.hu-nak azt mondta, "ha valóban megvan a közös jelöltünk, előállunk a névvel".

Horváth Szabolcs

Az MSZP budapesti frakcióvezetője, Horváth Csaba ugyanezt erősítette meg kérdésünkre, szerinte sem vetette fel senki a három párt tárgyalóasztalánál konkrét javaslatként Magyar nevét. "Sokakat hoztak már hírbe a posztra, ha jól számolom, már 15 névnél tartunk, közülük többen nem is tudtak ilyesmiről" – jegyezte meg. Az Együtt-PM-mel és DK-val a jelöltről egyeztető delegáció tagjaként még annyit mondott, hogy egyetlen kritérium van: olyan demokratikus baloldali jelölt mögé állnak be, aki a legesélyesebb lehet, mind a baloldali szavazók, mind a még hezitálók körében.

Egy névtelenséget kérő szocialista forrásunk szerint Magyart is mérték a casting korábbi szakaszában, de nem bizonyult elég jónak. "Tíz nevet teszteltünk le, az elmúlt hat évben futó jelölteket, és aki még esélyes lehet rajtuk kívül. Magyar neve köztük volt, de a méréseken nagyon hátul végzett, 10 százalék alatti eredménnyel" – mondta. „Magyar György évek óta lebegteti nyilatkozataiban, hogy van ilyen ambíciója. Utoljára múlt héten egy tévéműsorban fogalmazott úgy, hogy a fővárosban annyi a jogi probléma, hogy ide már jogász kellene. Amikor ez említés szintjén körbefutott az ellenzéki pártoknál, elég erős negatív reakciókat lehetett hallani, ezért meglepne, ha közben benne gondolkodnának" – mondta.

"Nem vagyok önjelölt"

Egy névtelenséget kérő Együtt-PM-es forrás is azt mondta, hogy az ügyvéd jó az önmenedzselésben, de "meg lenne lepve", ha az ellenzéki párt támogatná az indítását. "Sőt, a DK részéről sem hallottuk soha a nevét, szerintem Gyurcsány Ferenc nem rá gondolt, mikor konkrétum nélkül a jelöltjét emlegette" – mondta. Az információt Rácz Krisztina, az Együtt-PM sajtófőnöke megerősítette, mint mondta, részükről nem vetődött fel, hogy őt támogassák, sem pedig – hogy az ügyvéd egyik feltétele szerint – ne indítsanak vele szemben más jelöltet.

Ehhez képest Magyar György lapunknak azzal kezdte, hogy "nem vagyok önjelölt", és nem a magánakciójáról van szó. Mint hozzáfűzte, sok évtizedes pályáján megszokta, hogy az "ügyvédet az ügyfelek választják", és ehhez ezúttal is tartja magát. "Civilek, több civil szervezet, lokálpatrióták és városért aggódó zöld szervezetek kerestek meg. Akik szeretik Budapestet, és tudják, hogy én is szeretem" – magyarázta az ügyvéd, aki szerint így lehet "igazi független jelölt". Elmondása szerint közben egész kis stáb szerveződött köré, a "Magyar Györgyöt főpolgármesternek! Ügyvéd kell Budapestnek" Facebook-csoport oldalán pedig már közel 10 ezer like gyűlt össze. (Az oldal június 21-én kapta a nevét, miután április végén létrehozták. Áprilisban nyitották a Civil Parlament oldalt is, amely legfrissebb bejegyzésében Magyart ajánlja a budapestiek figyelmébe.)

Válaszából kiderült, hivatalos megkeresést az ellenzéki pártoktól nem kapott, még ha voltak is háttérbeszélgetések mindenféle irányból, ahogy azt a valasz.hu írta. „Azt gondolom, hogy Budapest egy sziget, ami még nem veszett el, ezért nagyon fontos, hogy itt egy jó együttműködés alakuljon ki a jelöltről" – mondta, hozzátéve a már sajtóban megjelent feltételét az indulásának: "Nem megyek a környékére sem a vereségnek, ha ellenjelölteket állítanak" – állította.

Kérdésünkre visszautasította azt a vélekedést, hogy ez az egész nem szól másról, csak hogy megjelenjen a médiában, hiszen köztudott róla, mennyire szívesen szerepel. "Erre nekem nincs szükségem" – jelentette ki.

A főpolgármester-jelöltségtől az EMU-ig

Magyar György nem mostanában dédelget először politikai ambíciókat magában. Húsz évvel ezelőtt is indult főpolgármester-jelöltként Demszkyvel, Baráth Etelével és Latorczai Jánossal szemben. 1996-ban a Köztársaság Párt elnöki székéért folyó küzdelemben vesztett Kopeczky Lajos sportújságíróval szemben, hogy aztán a ’98-as választások előtt az Együtt Magyarországért Unió (EMU) ügyvezetőjeként bukkanjon fel. A Magyar Narancs akkoriban hosszabban írt az EMU-ról, amely szatirikusnak szánt reklámfilmjeivel próbált berobbanni, mérsékelt sikerrel („Ön dönt: remél vagy cserél!”). Az EMU-t is állítólag széles körű civil összefogás teremtette: az alapítók között volt a Mancs szerint a Nyugdíjasok Pártja, a Polgári Jogvédő Liga, a Zöld Alternatíva épp úgy, mint a szociáldemokrata párt egyik megyei szervezete, valamint néhány egri fideszes. Az összeszervező az egykor Palotás János irányította Köztársaság Párt volt.

Magyar György tárgyaláson
MTI / Földi Imre

Magyar alapvetően „médiaügyvédként” vált ismertté. Szinte valamennyi, nagyobb sajtófigyelmet kiváltó ügyben feltűnt. Eljárt kártérítési ügyekben: például ő képviselte a móri bankrablás két áldozatának hozzátartozóit, a Széna téri bankrablás-kísérlet két túszát. Magyar védte Balla Irma fideszes önkormányzati képviselő fiát is, akit végül – bizonyítottság hiányában – felmentett a bíróság a gyilkosság vádja alól, valamint Ambrus Attilát, a viszkis rablót is. Több celebnek ő látta el a jogi képviseletét: például Zalatnay Saroltának, akit csalással vádoltak meg, vagy Vadász János volt szocialista képviselőnek, aki fegyverrel fenyegetett meg egy biciklis futárt. A legvitatottabb szerepvállalása azonban a Zsanett-ügyben volt, melyben a rendőröket védte: ekkor hangzott el elhíresült mondata, miszerint a nemi erőszakos bűncselekmények esetében „mindig kettőn áll a vásár”, ledér lánynak beállítva az áldozatot.

Nem veszik komolyan

A hvg.hu több budapesti ügyvédet is megkérdezett kollégájuk esetleges őszi indulásáról a főpolgármesteri posztért, köztük olyanokat, akik többször dolgoztak már együtt Magyar Györggyel. Mivel politikai kérdésről van szó, valamennyien nevük elhallgatását kérték, viszont egymástól függetlenül inkább médiafelhajtásnak tartották az ügyvéd bejelentkezését a Budapest vezetője posztért. Egyikük elárulta, a jogászok egymás közt küldözgetik a hírt, méghozzá szmájlik kíséretében, vagyis egyelőre nem veszik éppen komolyan Magyar pályamódosítását.

„Körülbelül egy hónapja már pletykaszinten hallani lehetett ügyvéd körökben, hogy megint mit talált ki a Gyuri bácsi, még azt is tudni vélték egyesek, hogy már sajtósa is van. Még a végén képes is lenne rá, hogy induljon a választáson” – mondta nevetve egy másik ügyvéd. Szerinte a szűk szakmán belül sokan nem szeretik Magyart, és nem tartják annyira jó ügyvédnek, mint amennyire zseniálisan eladja magát a médiában. „Jó szervező, a nyilatkozatai előtt alaposan felkészül, és ezerrel tolja az irodáját” – sorolta. Szerinte ugyanakkor Magyarnak mégsincs túl sok esélye, mert pont a nyilvánosság felé mutatott szerepköre miatt szerinte a fővárosi értelmiség egy része kineveti. „A 70 éves édesanyám viszont odavan érte, ha meglátja a tévében. Kár tagadni, hogy az egyszerű emberek számára ő az ügyvéd” – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!