Szalai Anna
Szalai Anna
Tetszett a cikk?

Akár hetekig is tarthat, amíg az új Skoda-Solaris trolik ismét utasokat szállíthatnak. Addig a BKV tartalék járműparkjából állítanak be a helyükre jóval környezetszennyezőbb buszokat. Holott a trolik kivonását eredményező szoftverhibáról már régóta tudnak a fővárosi közlekedési cégnél.

Hétfő délben jelentette be a BKV, hogy kijavításukig biztonsági okokból kivonják a forgalomból a Solaris-Skoda típusú trolibuszokat ajtóvezérlési hiba miatt. A trolibuszok helyett azok garanciális javításáig többségében autóbuszok járnak az érintett vonalakon – írta közleményében a közlekedési társaság.

Nagyon nem lepődhettek meg a vállalatnál a hiba miatt. A szakszervezet már jóval az új trolik érkezése előtt jelezte, hogy a Szegeden forgalomba állított Skoda-Ikarus troliknál is súlyos típushibákra derült fény, amelyek miatt ott is ki kellett venni ideigenesen a frissen vásárolt 13 járművet. A BKK azonban lesöpörte az aggodalmakat. Még akár igazuk is lehetett ítéletükben, mert azok a hibák a fővárosnak eladott járműveknél még nem merültek fel.

Nem így lett a menetközben akaratlan ajtónyitást eredményező szoftverhibákkal. A BKV szakemberei erre már a Skoda gyárban tett látogatásukkor felhívták a gyártó figyelmét. Erről állítólag jegyzőkönyv is készült. A Skoda ígéretet is tett a probléma orvoslására. A BKV ezt követően 2015-ben vette át a járműveket. A Nemzeti Közlekedési Hatóság által a szükséges engedélyek kiadásához előírt tesztfutáson azonban ismét előjöttek a hibák. A Skoda-Solrais konzorciumnak a szoftvereket szállító holland alvállalkozó ismét orvosolta a problémát. Így történt ez decemberben is, amikor a BKV újfent bejelentette, hogy a szerződéses partnerek – legfőként is a szoftvereket szállító holland Ventura cég –  garancia keretében javították a hibát.

 

BKK
Nos, a javított járművek két hónapot sem bírtak. S közben lassan lejár a 180 milliért vásárolt járművekre adott jótállás. Ráadásul a BKV közben leselejtezi és eladogatja a régi Ikarus trolikat. (Nemrég adtunk hírt arról, hogy 4 darabot egyenként 1,5 millióért adtak el egy közvetítő cégnek, amely azután 8 millióért adta tovább egy ukrán városnak.)

A hiba tehát előre várható volt, mégsem készült fel rá a BKV. A cégtől származó belső információk szerint a nehézkes problémamegoldás mögött a BKK-BKV ellentéte áll. A trolikat ugyanis még Vitézy Dávid cégvezetése idején a BKK vásárolta, a járműveket viszont a BKV üzemelteti. Így a hibát javító holland Ventura cég és a magyar üzemeltető között többszörös az áttét.

A hiba egyik lehetséges oka a kelleténél vékonyabb szigetelés, amely képtelen a „szivárgó” áramot elnyelni. Ez párás időben már többször idézett elő zavarokat a jármű elektromos rendszerében. Egy alkalommal pedig gyenge áramütés miatt egy sofőrt megfigyelésre kórházba is szállítottak. A trolikon dolgozó közel 80 járművezető egyelőre nem tudja, kapnak-e fizetést erre az időre.

Mint emlékezhetünk a trolik beszerzése is meglehetősen nagy vargabetűket járt be. A szállítói szerződést csak harmadik nekifutásra írhatta alá a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) 2014 novemberében. A 108 trolibusz gyártását 18 milliárdért vállalta a Solaris–Skoda alkotta konzorcium, amelynek tagjai az első tenderen még versenytársak voltak.

Összesen három tendert hirdettek a tárgyban. Az elsőt eredménytelennek nyilvánították, a második tendert megtámadta a Skoda, a harmadikban a Solaris maga mellé vette a Skodát. Éppen azt a céget, amely megtámadta az előző pályázat eredményét, amelyben éppen a Solaris győzött egy másik partnercéggel. A furcsa csak az volt, hogy a Skoda az első tenderen el sem indult.

Ahogy pörögtek a tenderek, úgy nőttek az árak, de a BKK-t szorította az idő, ha kicsúsznak a határidőből, akkor elveszítik a beruházás 99,3 százalékát kitevő uniós támogatást. Az első 24 trolit eredetileg 2014-ben állították volna forgalomba, de végül csak egy évvel később érkeztek meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!