Mizsur András
Mizsur András
Tetszett a cikk?

A corvinusos Hallgatói Kezdeményezések Hálózata "Momentum – Fiatalok a közéletben" címmel rendezett beszélgetést a lex CEU megszavazásának másnapján; itt jelentette be a párt, hogy a NOlimpia után két újabb népszavazási kezdeményezést ad be. A CEU-t ellehetetlenítő törvény mellett Orbán és Gyurcsány a Momentum célkeresztjébe került.

Fekete-Győr András, a Momentum elnöke rögtön azzal kezdte beszédét, hogy nem lehet nem beszélni a tegnap elfogadott lex CEU-ról.

“Nem fog érdekelni, hogy mennyire van összhangban a Corvinus etikai kódexével, amit most mondok”

- jelentette ki. Ez ugyanis a szocializmust idézné, tette hozzá.

Többről szól ez az ügy, mint a CEU, az oktatás szabadságáról és minőségéről is, magyarázta a Momentum Mozgalom elnöke. A lex CEU nem "egy szimbolikus valami", mindenkit érint. "Bárkit megfoszthatnak a tudáshoz jutás lehetőségétől" - Fekete-Győr szerint ez a lex CEU legfontosabb üzenete.

Fazekas István

Ezen a ponton bejelentette Fekete-Győr, hogy népszavazást indítanak a CEU védelmében.

A kérdés egészen pontosan a következő lesz:

"Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 9., 76., 77., 115., 117. §-ait a 2017. április 4-én hatályban volt szövegük szerinti tartalomra módosítsa?"

Ezen kívül öt másik kérdést is be fog adni a CEU miatt a Momentum.

A Momentumnak is fájt a lex CEU

Sejteni lehetett, hogy a szerda esti beszélgetés nem lesz egy békés kérdezz-felelek, és elő fog kerülni a CEU működését ellehetetlenítő törvénymódosítás, amit tegnap, gyakorlatilag egy nappal a beadása után fogadott el az Országgyűlés.

Főleg, hogy az esemény házigazdája az a Budapesti Corvinus Egyetem volt, amelynek a századvéges Lánczi András a rektora. Az egyetem feltűnően visszafogottan nyilatkozott a CEU ügyében, majd amikor megszavazták a lex CEU-t, Lánczi a véleménynyilvánítás szabályaira figyelmeztette hallgatóit - erre is utalt Fekete-Győr.

hvg.hu

Ráadásul sok momentumost személyesen is érintett a Soros György által alapított egyetem elleni kormányzati támadás; nem véletlen, hogy a párt már a hétvégi, első nagy CEU-s tüntetés kapcsán jelezte, hogy kiállnak az egyetem mellett. Ennek megfelelően a pártból sokan vettek részt a megmozdulásokon, ma pedig videóban mondták el, hogy szerintük miről is szól az egész CEU-ügy.

Lex Orbán?

Az tehát, hogy a CEU ügyében népszavazást kezdeményez a Momentum, nem volt meglepetés. Arra azonban kevesen számítottak, hogy két, gyakorlatilag Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc személyére szabott kérdést is benyújtanak.

Ezek így hangzanak:

“Egyetért-e Ön azzal, hogy a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény úgy módosuljon, hogy ne lehessen miniszterelnöknek javasolható és megválasztható az a személy, akit korábban az Országgyűlés legalább két alkalommal miniszterelnöknek megválasztott?”

és

“Egyetért-e Ön azzal, hogy ne lehessen miniszterelnöknek javasolható az a személy, akit korábban az Országgyűlés legalább két alkalommal miniszterelnöknek megválasztott?”

Mindkét kérdés azt célozza, hogy se Gyurcsány, se Orbán ne lehessen többet miniszterelnök. A második kérdésben szereplő "javasolható" kitétel azért került be, mert Gyurcsány úgy lett először miniszterelnök, hogy nem nyert választást.

A beszélgetést itt lehet követni:

Gyurcsányék nem hitelesek

A CEU-ra vonatkozó kérdések már a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál vannak (NAIH), a miniszterelnök újraválaszthatóságára vonatkozóakat pedig ma adták be a hatósághoz. A Nemzeti Választási Irodához akkor nyújtják be a kérdéseket, hogy a NAIH jóváhagyta azokat.

Jogászaik álláspontja szerint jogilag rendben vannak a kérdések, nem érintenek semmilyen szerződést és az Alaptörvényt sem.

Mónus Márton

A hvg.hu úgy tudja, hogy utóbbi kérdésen már régóta gondolkodik a Momentum, szerintük most jött el ennek az ideje. A CEU-s kérdések kapcsán azt közölték, hogy végre Fidesz bebizonyíthatja, hogy valóban egy működő, demokratikus jogállamban élünk-e, vagy egy autokratikus rendszerben, ahol már nincs ereje a jognak.

“A kérdéseket csak politikai okokból lehet elkaszálni. Ha ez megtörténik, nem hagyjuk annyiban”

- írták. Kádár Barnabás elnökségi tag, a NOlimpia kampányfőnöke elmondta a beszélgetésen, hogy ha elkaszálják a kezdeményezést, akkor "hatalmas tüntetést" fognak szervezni.

Kádár arra számít, hogy első körben a Nemzeti Választási Bizottság el fogja kaszálni a kérdéseiket, de ha a Kúria jóvá hagyja, akkor nyár közepén kezdődhet a gyűjtés és ősszel lehet megtartani a népszavazást. Szerinte 200 pulttal össze lehet gyűjteni a szükséges aláírásokat: mindegyik kezdeményezés országos népszavazás lenne.

Néhány órával korábban a DK is adott be népszavazási kérdést a CEU ügyében. Erre reagálva a Momentum azt mondta, hogy az nem hiteles. "Az olimpiai aláírásgyűjtésnél a DK-nak lett volna lehetősége gyűjteni, de helyette kamuoldalt csinált, amit adatgyűjtésre használt. Nem lehet a DK-ban bízni, Gyurcsány teljesen hiteltelen, taszítja a választókat, taszítaná egy népszavazáson is.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Lex CEU: sztrájkba hívja az egyetemi oktatókat a BME tanára

A BME GTK Szociológia és Kommunikáció Tanszékének oktatója jövő hétfőtől sajátos módon akar tiltakozni a CEU működését ellehetetlenítő törvénymódosítás ellen, ha országosan legalább kétszáz oktató csatlakozik hozzá.