„Ambiciózus célokat tűztünk ki, és további évtizedekre tervezünk” – közölte LinkedIn-oldalán Tiborcz István, a miniszterelnök veje azzal kapcsolatban, hogy Orbán Ráhel kedden arról írt: felvették egy amerikai egyetemre, ezért családjával azon gondolkodik, átmenetileg kiköltözik az Egyesült Államokba.
A miniszterelnök lányának tájékoztatása sok kérdést felvetett, a család ugyanis a legutóbbi országgyűlési választáskor szintén külföldre költözött. Tiborcz István ráadásul a BDPST Group tulajdonosa, az óriási cégcsoport vezetését pedig feltehetően nehezen lehetne megoldani több ezer kilométeres távolságból. Az ügyben több kérdéssel is megkerestük a miniszterelnök vejét, aki válaszként a LinkedIn-bejegyzését küldte el.
Ebből viszont továbbra sem derül ki egyértelműen, hogy a miniszterelnök veje is Orbán Ráhellel tart-e.
„Tulajdonosként mindig is a vállalat hosszú távú stratégiai irányításáért feleltem. Ez a felelősség független attól, hogy éppen hol tartózkodtam – és ez a jövőben is így marad.
Amennyiben a következő időszakban megosztva tölteném is az időmet az Egyesült Államok és Budapest között, a szakmai víziónk és a napi működés zavartalanul folytatódna tovább”
– írta Tiborcz István. Szerinte a BDPST Group az elmúlt tíz évben sikeres és nemzetközileg is elismert befektetőcsoporttá vált. „Ambiciózus célokat tűztünk ki, és további évtizedekre tervezünk – növekedéssel, innovációval és tudatos, stratégiai terjeszkedéssel itthon és Európában egyaránt” – fogalmazott.
Hozzátette: „Céljaink hosszú távra szólnak. Hiszünk a stabil fejlődésben, a nemzetközi növekedésben, valamint olyan partnerségek és projektek építésében, amelyek tartós értéket képviselnek”.
A bejegyzésből nemcsak az nem derült ki, hogy mindketten kiköltöznek-e a gyerekekkel, hanem az sem, hogy döntöttek-e már ebben a kérdésben. Továbbá az sem, hogy milyen feltételekkel (például milyen vízummal) utaznának ki. Egyebek mellett arra sem kaptunk választ, hogy Tiborcz Istvánnak van-e esetleg valamilyen érdekeltsége az Egyesült Államokban, valamint hogy van-e valamilyen oka annak, hogy ezúttal is a választások előtti időszakra időzítenek egy átmeneti kitelepülést.
Orbán Ráhel ez utóbbival kapcsolatban azt írta Instagram-posztjában: „Az elmúlt években egyre inkább körvonalazódott bennem az elképzelés, hogy akkor vághatok bele, amikor a legkisebb gyermekem is iskolás lesz. Így nemcsak én fejlődhetek szakmailag, de a gyerekek is sokat tanulhatnak egy új közegben – önállóságot, rugalmasságot, nyitottságot.”
Mindenesetre ha valaki az Egyesült Államokba akar utazni, akkor többféle lehetőség közül választhat:
- Ha legfeljebb 90 napig tartózkodna az Egyesült Államokban, akkor magyar állampolgárként (magyarországi születési hellyel) vízum nélkül is lehetősége van a beutazásra. Ennek költsége 21 dollár, ez viszont egy éven belül csak egy belépésre jogosít. (Nem teljesen automatikus a használata, az USA bizonyos esetekben megtagadhatja a belépést.)
- Ha Tiborcz István is kiköltözne, akkor feltehetően 90 napnál hosszabb ideig maradna kint, így ő választhatna például üzleti/turisztikai vízumot. Ez 185 dollárba kerül, és a kérelmezőnek pontosan meg kell határoznia, hogy meddig szeretne kint tartózkodni, valamint bizonyítania kell a konzuli tisztviselőnek, hogy az USA bevándorlási törvényének megfelelően jogosult az amerikai vízumra. Az eljárás során több dokumentumot is be kell nyújtani, így például igazolni kell, hogy rendelkezésre áll a kint tartózkodáshoz szükséges anyagi fedezet, valamint hogy van olyan lakóhely, ahová vissza tud térni a kérelmező.
- Igényelhető ideiglenes munkavállalói vízum is, ez olyan személyek számára szól, akik meghatározott ideig tartó munkavégzés céljából akarnak az Egyesült Államokba belépni (és nem állandó vagy határozatlan időre utaznak).
- Miután Orbán Ráhel egy egyetemi képzés miatt utazik majd ki, igényelhet akár úgynevezett F-1 típusú diákvízumot is. A nagykövetség tájékoztatója szerint ez a leggyakoribb típusú diákvízum. Ez a tanulmányok megkezdése előtt 365 nappal adható ki, a papírral pedig legkorábban az igényléstől számított 30 napon belül lehet beutazni.
- Befektetői vízum is igényelhető, amely ötmillió dollár befizetése után váltható ki. (Donald Trump a program elindításakor azt közölte, hogy bárki élhet a lehetőséggel, még akár orosz oligarchák is. A tartózkodási engedélyt kérelmezőket alaposan átvizsgálják a hatóságok.)
Az Egyesült Államok egyébként nemrég szigorította az F-vízumra vonatkozó szabályokat. A nagykövetség korábbi tájékoztatása szerint ugyanis az átvilágítás során megnézik a kérelmező közösségi oldalait, ezért nyilvánosra kell állítani a hozzá tartozó fiókokat.
A nagykövetség azt írta, erre azért van szükség, mert „a vízumellenőrzés során minden rendelkezésre álló információt felhasználunk annak érdekében, hogy azonosítsuk azokat a vízumkérelmezőket, akik nem léphetnek be az Egyesült Államokba, ideértve azokat is, akik veszélyt jelentenek az Egyesült Államok nemzetbiztonságára. 2019 óta az Egyesült Államok előírja a vízumkérelmezőknek, hogy a bevándorló és nem bevándorló vízumkérelmeken feltüntessék közösségimédia-fiókjaikat”. Orbán Ráhel a Facebookon nem aktív, Instagram-oldalát pedig tavaly tette nyilvánossá.