szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyetem fél 11-kor kiadott sajtóközleménye szerint "határozottan ellenzik" Áder döntését, aki fél 8 körül írta alá a lex CEU-t.

Az egyetem közleménye szerint a törvény elfogadása előtt nem konzultáltak a CEU-val és az érintett magyar szakmai szervezetekkel, ami sérti a demokratikus államokban elfogadott törvényalkotási eljárás alapvető elemeit, szerintük a törvény nyilvánvaóan diszkrimiatív módon egy amerikai intézmény ellen irányul.

Az új szabályozás arra törekszik, hogy ellehetetlenítse a CEU számára az amerikai akkreditációjú mester- és doktori fokozatok nyújtását, úgy, ahogyan azt a magyar hatóságok jóváhagyásával tette sok éven át. A törvény olyan büntető jellegű határidőket szab, amelyeknek lehetetlen megfelelni - írják, és hozzáteszik:

"a törvény előre megfontolt politikai támadás egy olyan független intézmény ellen, amely negyedszázada büszke arra, hogy a magyar közélet szerves része. Minden jog adta lehetőséget kihasználva küzdeni fogunk a törvény ellen."

Bár a köztársasági elnök "kölcsönös jó szándékra" és a tárgyalások haladéktalan megkezdésére szólított fel, a CEU-val nem hajlandó tárgyalni a kormány. A CEU rektora hozzáteszi, a CEU kész a tárgyalásra, és olyan megoldás keresésére, amely lehetővé teszi, hogy Budapesten maradjon a CEU.

„A tanszabadság azonban nem alku tárgya. Ez egy olyan alapelv, mely minden jövőbeni tárgyalás alapját kell, hogy képezze.”

Közben a Sándor Palota előtt spontán tüntetés kezdődött, ahol pár óra alatt több száz fiatal gyűlt össze, válogatott szidalmakat skandálva, mint "bajszos szar", "hazaáruló" vagy hogy "szégyenlünk". Áder János köztársasági elnök elég rendesen kihasználta a rendelkezésére álló időt, és csak este fél 8-kor írta alá a CEU működését lehetetlenné tevő törvényt. Tette ezt annak ellenére, hogy sokak - köztük a CEU - szerint alaptörvény-ellenes a törvény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!