szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mark Zuckerberg ígérete szerint hamarosan a facebookos alkalmazások körmére néznek, hogy biztonságban legyenek a felhasználók és ne legyen újabb adatgyűjtési botrány. Addig azonban mi is tehetünk azért, hogy az alkalmazások számára "láthatatlanok" legyünk.

Bő egy hete robbant ki a Facebook adatgyűjtési botránya, és bár sok minden történt az elmúlt napokban, egyelőre nehéz lenne megjósolni, hová is fut ki a dolog. Az már biztos, hogy a közösségi oldalt beperelték, amiért a Cambridge Analytica egy alkalmazáson keresztül 50 millió felhasználó adataihoz fért hozzá – és amiért ez negatívan hatott a Facebook tőzsdei árfolyamára.

A botrány kirobbanása után elindult a DeleteFacebook-mozgalom, amelynek lényege, hogy töröljük magunkat a Facebookról, és amitől Zuckerberg láthatólag nem ijedt meg – bár tény, hogy nem örül a dolognak. A múlt héten tett interjújában pedig kifejtette, szigorúbban ellenőrzik majd a facebookos appokat, hogy hasonló adatszivárgás ne történhessen, ezt a szándékot pedig Zuckerberg egy egész oldalas újsághirdetésben megjelent bocsánatkérésben meg is erősítette.

Hogy ennek mikor lesz látható eredménye, azt egyelőre nem tudni, de nem is kell feltétlenül megvárni, hogy a közösségi oldal lépjen az ügyben. A beállítások között ugyanis mi magunk is megszabhatjuk, hogy melyik appok férjenek hozzá az adatainkhoz. A "nagytakarítást" egyébként nemcsak akkor érdemes elvégezni, amikor kirobban egy ilyen botrány, de a jelenlegi helyzetben különösen aktuális végignézni a legfontosabb teendőket.

Először is nyissuk meg az asztali böngészőben a Facebookot (így talán egyszerűbb), majd a jobb felső sarokban található, lefelé mutató nyílra bökve keressük meg a listából a Beállítások menüpontot. Ha ez megvan, a képernyő bal oldalán megjelenő listából válasszuk ki az Alkalmazások opciót.

hvg.hu

A képernyő közepén rögtön megjelenik azoknak az alkalmazásoknak a listája, amelyeknek engedélyt adtunk, hogy az adataink egy részét vagy akár egészét használják. Hogy kinek hány ilyen app található a listájában az változó lehet, nálunk 63 alkalmazást jelenít meg a Facebook. Bár sokáig tarthat végigbogarászni őket, de mindenképpen érdemes átnézni a listát, ha pedig valamelyiket törölni szeretnénk, kattintsunk a mellette megjelenő X-re. Amelynek nem hangzik ismerősen a neve, vagy nem szoktuk használni, szinte biztosan törölhetők. A többi meggyőződés kérdése.

hvg.hu

Ezzel azonban még nem ért véget a teendők sora. A kigyomlált alkalmazások listája alatt ugyanis négy szürke dobozt láthatunk. Kattitnsunk a Mások által használt alkalmazások feliratú dobozban a Módosítás gombra.

hvg.hu

A gombra rányomva egy listát láthatunk arról, hogy mi mindent láthatnak rólunk az ismerőseink által használt alkalmazások. A kipipált négyzet azt jelenti, hogy azt az információt igen.

hvg.hu

Ez talán az egyik legfontosabb beállítás, ugyanis itt adhatjuk meg, hogy az ismerőseink által használt alkalmazások milyen információkat láthatnak rólunk anélkül, hogy nekünk is használni kellene az appot. A Cambridge Analytica gyakorlatilag ugyanilyen módszerrel szerezte meg az említett 50 millió felhasználó adatait. Bár a hozzá tartozó appot csupán 300+ ezren használták, az adatgyűjtés a beállításoknak köszönhetően ennél több mint 160-szor több embert érintett. Emiatt érdemes olyan szűkre szabni a látható adatok körét, amennyire az feltétlenül szükséges.

hvg.hu

Az előző négy négyzethez visszatérve hasonlóan fontos lehet még beállítani az Alkalmazások, weboldalak és bővítmények nevű doboz "aktivitását" is. Ez alapértelmezettként Engedélyezett, amit ki is kapcsolhatunk. Fontos azonban tudni: ez a modul segít abban, hogy a különböző, Facebookon kívül platformokon (Spotify, Feedly, stb.) be tudjunk jelentkezni a Facebook segítségével. Ha ezt kikapcsoljuk, többé nem fogjuk tudni ezt megtenni – legalábbis addig biztosan nem, amíg újra nem engedélyezzük. Vagyis ezt a dobozt csak nagy körültekintéssel kapcsolgassuk ki-be.

hvg.hu

Ha mindennettől nem érezné magát nagyobb biztonságban, és úgy dönt, hogy valóban itt az idő arra, hogy törölje magát a Facebookról, itt találja hozzá a rövid használati utasítást. Ha csak le szeretné menteni számítógépére az összes dolgot, amit önről tárol a Facebook, ahhoz itt talál közérthető segítséget.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!