Hazudunk éjjel, nappal

Az egészségügyben minden rendben van. Minden állás megmarad, nincs semmilyen zavar. Csak zavarkeltés. Mi kérünk elnézést.

  • nyüzs nyüzs
Hazudunk éjjel, nappal

Nem kizárt, hogy időnként szándékosan keltünk rémhíreket. Semmi sincs kizárva, ha egyszer ostoba fejünkkel egyszerűen nem és nem bírjuk megfelelően értelmezni (esetenként kifejezetten dekódolni) a kormányzati szervek, khm, kommunikációjának üzeneteit.

"Az új nyugdíjszabályok miatt nincs bizonytalanság az egészségügyben, nem fognak megszűnni álláshelyek, és a betegellátás a jövőben is biztosítva lesz, minden ezzel ellenkező híresztelés szándékos rémhírkeltés" - hangzott el legutóbb. Mi kérünk elnézést, ha elhisszük idős orvosoknak, lapoknak, portáloknak névvel és anélkül nyilatkozó egészségügyi dolgozóknak, hogy a szakellátás összeomlik, ha végrehajtják a kényszernyugdíjazást. A lényeg az, hogy nincs bizonytalanság az egészségügyben, senki sem aggódik 5-10 ezer tapasztalt orvos rendszerből történő kiesése miatt, nem igaz az az egészen idáig hangoztatott tényálladék (ami ezek szerint csak kormányzati vélemény-álladék), hogy orvosok nyugdíjaztatása után az álláshely is megszűnik. Minden másképp van.

Valószínűleg azért fogadja az ember némi szkepszissel azt a hírt, hogy az egészségügyi alapellátásban vagy a járóbeteg-szakellátásban dolgozókat nem is érinti a nyugdíjaztatás (illetve legyünk precízek: az önkormányzati intézményeknél nem lesz kötelező), mert az oly sokáig Fidesz-hű orvosi kamara első embere a Magyar Nemzetben szép csöndben arra hívta fel a figyelmet: a fenti hír nem válasz a fő problémára (kórházi osztályok maradnak vezető nélkül), májustól ugyanis az állam veszi át a kórházak többségét. Nahát. Pedig előtte olyan szépen eligazították a közszféra vezetőit.

A Világgazdaság által kiszivárogtatott levél tanúsága szerint - még ilyet! - egyenesen hazugságra akarták rávenni az érintett intézményi igazgatókat: a felmentésben "kifejezetten kerülni kell" az ominózus kormányhatározatra való "tételes vagy tartalmi hivatkozásokat", és nem fogják elhinni, miért. Azért, mert a dolgozók felmentése nem közvetlenül a kormányhatározaton alapul. "A felmentés indokaként kizárólag a közalkalmazott nyugdíjazásának tényét kell megjelölni" - írják "szakmai szempontból". ("Önt most sajnálattal felmentjük, az ok az Ön nyugdíjazásának ténye, nem pedig a kormányrend... upsz, elnézést.")

Nem ismerős ez az egész? Talán még emlékeznek arra a tavaly őszi esetre, amikor a kórházi lovak összeszámlálásért felelős kormányzati hivatal, a GYEMSZI kifejezetten elhallgatásra, hazudozásra utasította az intézmények vezetőit kórházi adósságok ügyben: "a főigazgatóknak részben (...) azt kell mondaniuk, mindenkinek mindene megvan, illetve ki kell térniük a válasz elől, mondván: az adósságokról adat csak a jövő hónap közepén várható, de azt is majd az államtitkárság kommunikálja".

Akkor jó. Ha valamit az államtitkárság fog, khm, kommunikálni.

 

Kösz, jól: Kell aggódnom a hajhullás miatt?

Kösz, jól: Kell aggódnom a hajhullás miatt?

Milyen tényezők befolyásolják a haj egészségét? Mekkora mértékű hajhullás a normális? Valóban más a férfiak és a nők hajritkulása? És mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Erről is beszélgettünk a HVG egészségpodcastjának legújabb adásában.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.