Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A francia titkosszolgálatok megfigyelnek és elraktároznak minden elektronikus kommunikációt, e-mailt, SMS-t, faxot, Facebook- és Twitter-bejegyzést Franciaországban és külföldön is – írta csütörtök délután megjelent számában a Le Monde.
A francia napilap szerint Franciaország az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség adatgyűjtési és elemző programjához hasonló rendszert működtet "teljesen törvénytelenül".
"A titkosszolgálatok szisztematikusan begyűjtik a Franciaországban számítógépek és telefonok által kibocsátott elektromágneses jeleket, hasonlóan a franciák és a külföld közti mozgásokhoz: a teljes kommunikációnk után kémkednek" – fogalmazott a lap. Hozzátette: "Minden e-mailt, SMS-t, a telefonhívások listáját, Facebook- és Twitter-bejegyezést aztán évekre elraktároznak."
A lap szerint már az is illegális, hogy ezt a hatalmas adatbázist a titkosszolgálatok használják, de ahhoz hozzáférése van hét másik szervnek, többek között a belső elhárításnak, a vámőrségnek és a pénzmosás elleni hivatalnak is, amelyek naponta szemezgetnek belőle. "Mindezt teljesen diszkréten, a törvényesség határán, minden komoly ellenőrzés nélkül. A politikusok ezzel tökéletesen tisztában vannak, de a titoktartás a szabály" – hangsúlyozta a Le Monde.
Az "amerikai hírszerzés kistestvére, a francia Big Brother" a lap szerint annak ellenére törvénytelen, hogy annak nyomait megtalálni egyes parlamenti jelentésekben.
A Le Monde elismeri, hogy a titkosszolgálatok arzenálja fontos a terrorizmus elleni harchoz, de mint a lap megjegyezte: bárkit, bárhol és bármikor megfigyelhetnek.
A Leleplezések a francia Big Brotherről című írás szerzői megjegyezték: Jean-Marc Ayrault miniszterelnök és az illetékes parlamenti bizottság "vitatja a Le Monde következtetéseit", a hírszerzőszervek pedig nem kívánták kommentálni azokat.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.