szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fiú nem állt kapcsolatban a támadókkal, de az erőszakot ösztönző üzeneteket osztott meg.

Egy férfi állig felfegyverkezve rontott rá pénteken két mecset látogatóira az új-zélandi Christchurchben, összesen 50 ember halt meg a támadásban.

A támadók a Facebookon és a YouTube-on is közvetítették az eseményeket, és bár a közösségi oldal beszámolója szerint az új-zélandi lövöldözés első 24 órájában mintegy 1,5 millió felvételt töröltek, ebből 1,2 milliót a feltöltés pillanatában, többen is sugározták az élő adást saját fiókjaikon.

A Reuters most egy helyi lapra hivatkozva azt írja, egy 18 éves új-zélandi fiút pénteken őrizetbe is vettek, mert terjesztette a támadás élő közvetítését, bár a rendőrség később azt közölte, hogy valószínűleg nem állt kapcsolatban a támadókkal.

A fiút azzal vádolják, hogy nem csak az élő videót osztotta meg, illetve az egyik mecset képét azzal a szöveggel, hogy "célpont bemérve" (target acquired), de további chatüzeneteket is, amelyek ösztönözték az erőszakot.

Hétfőn a bíróság elutasította a fiú óvadék iránti kérelmét.

Elvi megállapodás született a fegyvertörvény módosításáról

Az új-zélandi kormány elvi megállapodásra jutott a fegyvertörvény módosításáról, amelyet egy héten belül nyilvánosságra hoznak - közölte Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök hétfőn, az ötven halálos áldozatot követelő christchurchi mészárlás után.

Ardern aláhúzta, hogy a módosítások nem érintik a vidéki közösségeket, és egyúttal arra biztatta a fegyvertulajdonosokat, hogy adják le lőfegyvereiket a rendőrségnek. A kormányfő hozzátette: megvizsgálják a pénteki támadáshoz vezető eseményeket, illetve azt, hogy tehettek-e volna bármit az állami szervek a tömeggyilkosság elkerülése érdekében. Új-Zéland 5 milliós lakossága a becslések szerint összesen 1,5 millió lőfegyverrel rendelkezik. Hivatalos adatok szerint a 2017-ben fegyverengedélyért folyamodók több mint 99 százalékának elfogadták kérvényét.

A szomszédos Ausztráliában a világ legszigorúbb fegyvertörvényeinek egyike lépett életbe az 1996-os Port Arthur-i vérengzést követően, amelyben egy magányos támadó 35 emberrel végzett egy félautomata AR-15-ös gépkarabéllyal, amilyet a christchurchi merénylő is használt. Ausztrália az eseményt követően betiltotta a félautomata lőfegyvereket, szigorított a fegyverbirtoklás szabályain, és országos amnesztiát hirdetett, amelynek során tízezrek adták le fegyvereiket.

Az új-zélandi Gun City fegyveráruház tulajdonosa, David Tipple hétfőn közölte, hogy a két mecsetben elkövetett vérengzés gyanúsítottja 2017 decembere és 2018 márciusa között az áruházuktól online vásárolt négy lőfegyvert és lőszereket, de a mészárláshoz használt fegyvert nem tőlük szerezte be. Tipple hozzátette, hogy a későbbi tömeggyilkos a rendőrség által ellenőrzött, e-mailes megrendelési folyamat után juthatott csak hozzá a fegyverekhez. A fehér felsőbbrendűség eszméit követő férfi pénteken két mecsetben ötven imádkozó muszlimmal végzett, ötvenet pedig megsebesített. Tettét élőben közvetítette az interneten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!