Az Európai Parlament EU-tagságot sürget Ukrajnának

1 perc

2005.01.13. 15:01

Az Európai Parlament (EP) csütörtökön határozatban sürgette, hogy Ukrajna kapjon "egy jól körvonalazott európai perspektívát, ami végső soron elvezethet az ország EU-tagságához."

Egyben meghívta Viktor Juscsenkót, az ország megválasztott államfőjét, hogy mihamarabb jöjjön el a testület ülésére, s mondjon beszédet a képviselők előtt. Ukrajna valóban szeretne az EU tagjává válni, de a jelenlegi tagállamok közül ezt nyíltan csak Lengyelország és Litvánia támogatja, s az EP csütörtöki strasbourgi ülésén az Európai Bizottság képviselője újból leszögezte: nincs napirenden ilyen lépés, úgyhogy Ukrajnának egyelőre meg kell elégednie azzal az akciótervvel, amelyet az EU a tavalyi év végén dolgozott ki számára s még több más, a szervezettel határos, de csatlakozásban egyelőre nem reménykedhető ország számára. Ezek a tervek mindössze a politikai, gazdasági és kulturális kapcsolatok szorosabbra fűzését tartalmazzák.

A képviselők az Európai Parlament januári strasbourgi ülésszakának befejező napján több más határozatot is elfogadtak. Így például sürgették az Atlanti-óceán két partja közötti kapcsolatok javítását, az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti "akcióközösséget" a különböző regionális vagy világméretű kihívásokkal szemben.

Ide sorolták a közel-keleti béke megteremtését, s a demokrácia előmozdítását Iránban, Irakban és Palesztinában. Ez utóbbi kapcsán üdvözölték Mahmud Abbász megválasztását a Palesztin Hatóság elnökévé, és Abbászt is meghívták, hogy a lehető leghamarabb látogasson el Strasbourgba. Sürgették, hogy az amerikaiak és az európaiak  működjenek együtt a nemzetközi terrorizmus és a tömegpusztító fegyverek elterjedése ellen, de azt is megemlítették, hogy a terrorizmus elleni küzdelemben a gyökereket kell támadni, azaz össze kellene hangolni például a fejlődő országoknak szóló segélyezést.

Az Európai Parlament kérte, hogy a nemzetközi közösség fokozatosan törölje a fejlődő világ adósságállományát, ezen folyamaton belül a legszegényebb országoknak adva az elsőbbséget. Végül a képviselők külön határozatban figyelmeztettek, hogy a szökőár mintegy másfél millió gyermeket sújtott valamilyen formában az Indiai-óceán országaiban, s a külvilágnak különös figyelmet kell fordítania e gyermekek sorsának alakulására.