A mobiltelefonok húzták a magyar exportot

2 perc

2005.02.01. 11:06

A külkereskedelmi áruforgalom hiánya tavaly az első tizenegy hónapban 4,055 milliárd euró volt, szemben az előző év azonos időszaki 3,791 milliárd eurós deficittel - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Tavaly novemberben megugrott az export, részben az itthon gyártott mobiltelefonok növekvő kivitele miatt.

A korábban közölt előzetes adatok szerint tavaly január-novemberben a külkereskedelmi hiány 4,073 milliárd euró volt. A KSH keddi jelentése szerint az export 40,204 milliárd euró volt 2004 első tizenegy hónapjában, 15,4 százalékkal nőtt az előző évi bázishoz képest, az import 14,6 százalékkal bővült, 44,259 milliárd euróra.

A 2004 novemberi deficit 102,1 millió euró volt, 4,412 milliárd euró import és 4,31 milliárd euró export mellett. Az export novemberi bővülése az importét jelentősen felülmúlta, és így ebben a hónapban lényegesen kisebb deficit keletkezett, mint egy évvel korábban. A külkereskedelmi mérleg hiánya a 2004. január-októberi előzetes adatok alapján 3,950 milliárd euró volt, egy évvel korábban 3,566 milliárd euró.

Tavaly az első tíz hónapban euróban számolva az export és az import egyaránt csaknem 14 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A behozatal 39,513 milliárd, a kivitel 35,563 milliárd eurót tett ki.
 
A mobiltelefonok miatt megugrott a kivitel

A KSH szerint novemberben az export lényegesen nagyobb mértékben bővült, mint a megelőző hónapokban. A 2003-as év azonos hónapjához viszonyított, mintegy 130 milliárd forintnyi exportnövekmény közel fele a mobiltelefon-forgalom 55 százalékos bővülésével magyarázható. A termék kivitelének értéke a vizsgált hónap exportjából mintegy 15 százalékban részesedett.

A kivitel 62 százalékát adó gépek és szállítóeszközök volumene 23 százalékkal nőtt 2003 azonos időszakához képest. A legjelentősebb, 32 százalékos értéknövekedést a teljes kivitel mintegy ötödét kitevő híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek exportjánál tapasztaltak.

Az átlagostól elmaradó, 15 illetve 7 százalékos növekedést mutatott a nagy volument képviselő energiafejlesztő gépek és berendezések és a villamos készülékek értéke. A feldolgozott termékek kivitelének volumene 10 százalékkal bővült, amelyen belül jelentősen nőtt a vegyi termékek exportja; különösen nagy, 38 százalékos növekedés volt a gyógyszereknél.

Az élelmiszer, ital, dohány főcsoport kivitelének volumene 2 százalékkal nőtt. A két legnagyobb forgalmú árucsoport közül a hús és húskészítmények exportértéke 2, a zöldségfélék és gyümölcsöké pedig 15 százalékkal nőtt.
 
Kevesebb földgázt, több élelmiszert importáltunk

A behozatal valamivel több mint felét kitevő gépek és szállítóeszközök volumene 23 százalékkal emelkedett. A legnagyobb súlyú villamos gépek, készülékek és műszerek árucsoport értéke több mint negyedével, a közúti járműveké pedig 18 százalékkal haladta meg a bázisidőszakban regisztrált szintet.

A feldolgozott termékek behozatalának volumene 9 százalékkal nőtt a bázisidőszakhoz képest. Az árufőcsoporton belül a vegyi termékek, a vas és acél és a fémtermékek importnövekedése az átlagot meghaladó volt.

Az energiahordozók importvolumene nem egészen 1 százalékkal maradt el a 2003. január-novemberi szinttől. Az energiaimportból jelentős súllyal részesedő földgáz mennyisége tizedével csökkent, a nyers kőolaj és a kőolajtermékeké pedig összességében nem változott.

Az élelmiszer, ital dohány árufőcsoport behozatalának volumene továbbra is igen jelentősen, az első tizenegy hónap átlagában 26 százalékkal bővült. A növekedés szinte valamennyi árucsoportra kiterjedt, az importérték növekedése a hús és húskészítmények forgalmában 92, a gabona és gabonakészítmények esetében pedig 71 százalékot tett ki.