Több tízezres kormányellenes tüntetés volt Bejrútban

1 perc

2005.02.21. 16:47

Nagyszabású kormányellenes tüntetés zajlott le hétfőn Bejrútban, a felvonulók követelték a Szíria-barát kormány lemondását és a szíriai csapatok kivonását a közel-keleti országból.

Szíriára fokozódó nemzetközi nyomás nehezedik, hogy a szomszédos Libanonban még mindig állomásoztatott csapatait is vonja ki.

A négyórás békés demonstrációban több tízezren vettek részt. A tüntetők a Rafík Haríri egykori libanoni miniszterelnök életét kioltó múlt heti merénylet helyszínén gyülekeztek. A kivonulást szorgalmazó ellenzéki "függetlenségi mozgalom" jelképévé vált nemzeti színű (piros-fehér) kendőket lobogtató, az 1975-90-es polgárháborúban meggyilkolt politikai vezetőket ábrázoló és politikai követeléseket megfogalmazó transzparenseket hordozó menet ezután a rohamrendőrök sorfala között vonult át a városon. Vezetőik levelet adtak át KofiAnnan ENSZ-főtitkár képviselőinek, majd a tömeg Haríri sírjához vonult.

"Függetlenség", "Vesszen a bábkormány!", "Elég a vérből, hagyjatok bennünket békén!" - állt néhány táblán. A tüntetők közül néhányan egyik kezükben Koránt, a másikban keresztet tartottak, a muzulmán-keresztény nemzeti egységre való utalásként.

Bassár el-Aszad szíriai elnök hétfőn konkrétumok említése nélkül a szíriai csapatok Libanonból történő kivonására tett ígéretet. Az elnök közölte Amr Muszával, az Arab Liga főtitkárával, hogy végre akarja hajtani a libanoni polgárháborút lezáró 1989-es táifi békemegállapodást, amely fokozatos szíriai csapatkivonást írt elő, s ennek érdekében "hamarosan" megteszi az első lépéseket.

Az ellenzék azzal fenyeget, hogy bojkottálja a parlament munkáját, ha a törvényhozó testület nem szentel haladéktalanul rendkívüli ülést a merénylet ügyében zajló vizsgálatnak. Néhány órával a demonstráció előtt ellenzéki képviselők harmincfős csoportja gyűlt össze - szintén piros-fehér kendővel - a parlament lépcsőjén, hogy tiltakozásukkal adjanak nyomatékot az ellenzéki követelésnek. Nabih Berri házelnök elfogadta késérüket, és elhalasztotta a választási törvény napirenden szereplő vitáját.

A szíriai kormány vasárnap közölte, hogy üdvözli az ENSZ részvételét a Rafík Haríri néhai libanoni kormányfő elleni merénylet kivizsgálásában, azonban elutasította az alapvetően nemzetközi vizsgálatot az ügyben.