Önként távozna egy ciszjordániai zsidó kolónia

1 perc

2005.08.30. 06:55

Teneh-Omarim dél-ciszjordániai zsidó kolónia lakosai maguk kezdeményezik telepük kiürítését.

HVG Könyvajánló
Els van Diggele könyve megpróbál rávilágítani a palesztinok és zsidók közti ellentétek mögötti belpolitikai problémák gyökerére, egyúttal az egész kérdést történelmi kontextusba helyezni.
A lakosok többsége szívesen elhagyná a települést, de kártérítést vár cserébe az államtól. Az izraeli rádió egy keddi riportjában a kolónia egyik telepese, Eliezer Weider közölte: a lakosok 80 százaléka aláírta azt a levelet, amelyben távozásuk fejében állami kártérítést kérnek Ariel Saron kormányfőtől. Izrael a múlt héten hajtotta végre a kormányfő úgynevezett szétválasztási tervét, amelynek keretében elköltöztették a zsidó telepeseket mind a 21 gázai övezeti kolóniáról és négy észak-ciszjordániai telepről.

A Teneh-Omarimban élő 85 család legtöbbje úgy gondolja: nincs jövője az elszigetelt településen, mert az az Izraelt Ciszjordániától elválasztó, még épülő, úgynevezett biztonsági kerítés palesztin oldalán lesz - mondta Weider a rádióban. A kolónián legalább 25 ház már lakatlan. Azok a lakosok, akik el szeretnék adni házukat, nem tudják, mert a telep helyzete miatt nem találnak rá vevőt - tette hozzá.

Saron kormányfő többször leszögezte azonban, hogy a szétválasztási terv keretében több kolóniát nem akar kiüríttetni, azokon a telepeseken kívül, akiket eddig kiköltöztettek, továbbiak már nem kapnak kompenzációt.