Orbán kitart az ígéretek mellett

2 perc

2006.01.29. 13:52

"A következő kormánynak a szolidaritás kormányának kell lennie" - jelentette ki a korábban hangoztatott "új állammal" kapcsolatban évértékelő beszéde végén Orbán Viktor a Fidesz elnöke. Sorra vette az elmúlt hetekben már nyilvánosságra hozott elképzeléseket és ígéreteket s felvonultatta országos körútjának több "civil" szereplőjét is.

Az évértékelő beszédben Orbán Viktor az országos körútja során megtárgyalt témák köré rendezte mondandóját s megismételte az elmúlt hetekben nagy vitákat kiváltott ígéreteket és elképzeléseket.

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére Orbán Viktor a SYMA csarnokban, Martonyi János bevezetője után mondta el beszédét, vasárnap délután. A budapesti évértékelőn a felvetett témákhoz egy-egy vendéget is felvonultatott, olyanok tettek fel kérdéseket, akikkel a pártelnök az ország különböző városaiban találkozott. Az elmúlt esztendő a beletörődés éve volt Magyarország számára - kezdte Orbán Viktor, ám ez előtt még felolvasott egy szöveget, amelyet elmondása szerint Pécsett "nyomtak a kezébe", s amely leginkább keserédes tanmese volt "Nagyajólét-királyról" és népéről.

A Fidesz elnöke szót emelt a kishitűség ellen, és a Fidesz-kormány által elért eredmények példáival támasztotta alá mondandóját. "Ez a kormány ennyit tud. Ígérget, vagy legfeljebb a Fideszt kergeti. Magyarország többre képes" - mondta Orbán Viktor. Az elmúlt esztendő a luxuspolitikából való kiábrándulás éve is lett - mondta ezt követően, s idézve az egyik országértékelő beszélgetésen hallott véleményt, a jelenlegi kormányoldalról szólva kijelentette: "Előbb elkényeztette őket a hatalom, aztán elkényeztették őket a milliárdok".

Az évértékelő beszédben elhangzottak az elmúlt hetekben nyilvánosságra hozott elképzelések, ígéretek is. Megismételte nézeteit a munka alapú, illetve a spekuláció alapú gazdaság szembeállításáról, s kijelentette, az ország legnagyobb problémája a munkanélküliség. Ha nem csökken a társadalombiztosítási járulék, akkor az idén további 60-80 ezer ember veszíti el az állását - mondta  Orbán Viktor s megismételte, a tb-járulék mértékét július elsejétől a mostani 29 százalékról 19 százalékra kell csökkenteni, s ismét kijelentette, az így kieső bevételt a munkahelyek megteremtődése ellensúlyozza majd.

"A magyar gazdaságnak radikálisan emelnie kell a béreket".  A munka kérdéseiről szóló részben hangzott el ez a konklúzió, miután arról beszélt, sok pályakezdő hagyja el az országot, mert külföldön biztosabb megélhetést talál, s nem kevesen soha nem is térnek vissza a hazájukba.

A munka és munkavállalás kérdései közt volt szó a közlekedési költségekről is, itt Orbán arra  hívta fel a figyelmet, hogy a magyarországi autópálya-használati díjak magasak. Ausztriától Szlovákiáig több példát sorolt, kiknél fizetünk többet az autópályák használatáért s jelezte, kormányra kerülésük esetén ezek a költségek csökkennének. Felmerült az elmúlt hónapokban a köztudatba dobott "luxusprofit" témaköre is, az árak, a megélhetési költségek és a keresetek közti feszültség. Ezt illusztrálandó egyes közüzemi díjakról (gáz és villany) volt szó és olyan szolgáltatásokról, amelyekért a magyar családokról "lehúzzák az ötödik, hatodik, hetedik, nyolcadik bőrt is", vagyis többet fizettetnek velük, mint a szolgáltatások tényleges értéke. Orbán kijelentette, ha kormányra kerülnek, kevesebb összeg szerepelhet egyes közüzemi számláinkon.

A beszéd végén Orbán szóba hozta a korábban sokat emlegetett "új állam" kifejezést is, amelyről elmondta, ennek alapját a szolidaritásnak kell jelentenie. A szolidaritás ugyanis, mint mondotta "eltűnt" az elmúlt idők "vadkapitalista tülekedésében".

Csak akkor sikerülhet a következő néhány esztendő, ha újjáélesztjük a magyar szolidaritást - mondta, kijelentetve: "elfelejtettünk szolidárisak lenni egymással". Ugyanakkor szerinte a változás már el is kezdődött, "szerveződőfélben van egyfajta 'csak azért' is hangulat". A választásokon a magyar szolidaritás és a "közönyös, kíméletlen vadkapitalizmus" között kell választani - mondta. Nem az a normális, ha külföldiek élveznek előnyt Magyarországon, éppen ellenkezőleg - hangsúlyozta Orbán Viktor.

A szám szerint nyolcadik évértékelő beszéd végén, Rákay Philip műsorvezető felszólítására elhangzott a Himnusz és a Székely himnusz is.