A Phoenix űrszonda következő mintavétele az utolsó lehet

1 perc

2008.07.03. 16:20

A Marsra május 25-én leszállt Phoenix amerikai automatalaboratóriumot irányító szakemberek attól tartanak, hogy a jövő hétre tervezett talajmintavétel az utolsó lehet a szonda küldetése során - közölte Peter Smith, a misszió tudományos vezetője.

Az egyik első kép, amelyet a
Phoenix landolás után hazaküldött
© NASA
Leszállása után egy héttel a Phoenix a 2,4 méter hosszú robotkarja végén lévő lapátjával sikeresen kiemelt egy kávéscsészényi rögöt a vörös bolygó fagyott talajából. Ezt követően azonban gondok merültek fel, mivel a talajminta túl nagy volt ahhoz, hogy be tudják tuszkolni az egyik olvasztókemencébe. Végül addig vibráltatták a berendezés "bejáratát", hogy sikerült bejuttatni a talajdarabot a kemencébe.

Az ezt követő vizsgálatok alapján a földi irányítás megállapította: ez a művelet túlságosan megviselte a Phoenix elektromos rendszerét, és úgy tűnik, hogy a tartós rezegtetést biztosító motor működtetése megártott a szomszédos cellák áramkörének is, vagyis nem kizárt, hogy az újabb mintavétel-kísérleteket rövidzárlat gátolhatja majd.

A szondának nyolc olvasztócellája van, de mindegyik csak egyszer használható, így mérnökök szorongva várják a jövő hétre tervezett mintavételt, mert nem tartják kizártnak, hogy a kemencék lehetséges működtetésének folyamata az akutnak tűnő áramkörprobléma miatt véget ér.