NYT: a neheze még hátra van az USA-ban is

1 perc

2008.12.08. 16:15

Az amerikai gazdaság hivatalosan tavaly decemberben kezdődött recessziója bizonyosan a leghosszabb és talán a legsúlyosabb lesz a második világháború óta, írta a hétfői The New York Times.

A több hónapja tartó mentőintézkedések, a többszáz milliárd dollárnyi szövetségi segélyek és a korszerű pénzügyi eszközök ellenére az Egyesült Államok gazdaságának állapota romlott, és gyorsabban, mint azt bárki megjósolta volna.

A múlt héten napvilágot látott, lehangoló munkapiaci, forgalmi és fogyasztói bizalmi adatok alapján megállapítható: a neheze még hátravan. Az előző két recessziós periódus egészében sem tartott 11 hónapig.
Az átlag amerikai számára a következő 6-12 hónap gyilkos időszak lesz (...) egyelőre semmi reménykeltő jelet nem látok - mondta Bernard Baumohl, az Economic Outlook Group kutató cég vezető közgazdásza a lapnak.

Az újság megjegyezte: sokak várakozásával szemben a gondok nem értek véget az októberi tőzsdei sokk után, amely elapasztotta a hiteleket, és megrémítette a fogyasztókat. A november 35 év leggyengébb forgalmát hozta, a detroiti autógyárak negyed százada nem értékesítettek ilyen kevés járművet. Az amerikai gyáraknak 1982 óta nem kellett ilyen nehéz körülmények között boldogulniuk.

A The New York Times értékelése szerint a fogyasztói költekezés valószínűleg tovább csökken, vagyis továbbra sem fog működni a gazdasági növekedés egyes számú motorja. A legriasztóbb az, hogy mennyi munkahely szűnhet még meg a gazdaság zsugorodása miatt; a történelmi tapasztalatok szerint további milliók fogják elveszíteni állásukat, mielőtt az üzlet újra virágzásnak indul.