Csaló látszat: ingatlanszövetkezeti ügyek megdöbbentő részletei

5 perc

2008.09.07. 12:44

FBI-informátor vádlott, az Esti Hírlap újraindítására fordított százmilliók, a strómanokat háttérből irányító maffiózók - az ingatlanszövetkezeti perekben kalandregénybe illő történeteket kell értékelnie a bíróságnak.

Várhatóan jövő héten hirdet első fokon ítéletet a Fővárosi Bíróság (FB) a bebukott ingatlanszövetkezetek egyik legérdekesebbike, a Vertical Invest vezetőinek büntetőperében, míg a hasonszőrű Duna Profit és K-P-H-M vádlottai már a másodfokú eljárás elé néznek. Az ingatlanszövetkezetek 2001-2003-ban élték virágkorukat, a banki kamatok két-háromszorosát ígérve hozamként a lépre csalt befektetőknek. Mikó Gergely tanácselnöknek - aki különben a II-III. kerületi bíróság vezetője - arról is állást kell foglalnia, vajon a befektetőiket hasonló módszerrel megkopasztó ingatlanszövetkezetek egymástól függetlenül működtek-e, azok vezetésével, akik a nevüket is adták a vállalkozásokhoz, vagy nagyobb hatalmú szereplők mozgatták a háttérből több szervezet szálait - és zsebelték be a kicsalt milliárdokat.

Egyelőre az első variáció tekinthető "hivatalosnak". A Vas Megyei Bíróság tavaly szeptember 26-án kihirdetett Duna profitos ítéletében kategorikusan elvetette azt a lehetőséget, hogy ismeretlenek fenyegették és irányították volna a vádlottakat. Egy másik ügyben a Fővárosi Főügyészség is kizárta a szövetkezetek közti összefonódást. Pedig a Vertical Invest-ügy harmadrendű vádlottja, Klivinyi Zoltán több vallomásában is beszélt az olajbűnözés kapcsán ismertté vált "főnökökről", az Energol-ügyben megvádolt Dévényi Tamást meg is nevezte. Részben ugyanazon személyeket említve erősítette meg az összefonódás-verziót a HVG újságíróinak egy másik, egyelőre névtelenséget kérő szövetkezeti vezető is, aki nem jogerős börtönbüntetését tölti, s a fegyintézetben adott nyilatkozatot.

Klivinyi eddigi élettörténete meglehetősen kalandos. A budapesti labdarúgás és diszkók világában egyaránt ismertté vált, élt Kanadában és az USA-ban, de a legnagyobb közfigyelmet a Penthouse szexlap megjelentetésével és az Esti Hírlap újraindításával, valamint óbudai balliberális politikai kapcsolataival váltotta ki (HVG, 2003. augusztus 16.). Ennél is meglepőbb, amit a bíróságon állított személyi körülményeiről: havi jövedelme mintegy 2 ezer dollár, és "az amerikai kormánynak dolgozik". Ezt egy ügyészségi vallomásában azzal toldotta meg, hogy az USA bűnüldöző szervezetét, az FBI-t segíti, vagyis személyében a magyar ügyészség egy amerikai szövetségi informátort vádolt meg. Állítását közvetve amerikai tanúkkal is alátámasztotta.

A vádirat némi leegyszerűsítéssel úgy foglalható össze, hogy a szövetkezetek irreális, 16-20, majd 23 százalékos éves hozamok ígéretével - ekkoriban magánszemélyek egyéves lekötésre bankbetéteik után csak 6-6,5 százalék kamatra számíthattak - befektetőket toboroztak. A meghirdetett beruházásokból, például egy XII. kerületi luxusszálloda építéséből vagy a megálmodott pesti lakóparkból viszont semmi nem lett. Az ügyészség az eltűnt több mint 1 milliárd forint miatt Klivinyit tőkebefektetési csalással és - kisebb összegre - hűtlen kezeléssel vádolja. Hasonló tényállás alapján a Duna Profit működéséhez nevüket adó vezetők egy részét már "megmérték" Szombathelyen. Miután az ötletgazda meghalt, a legsúlyosabb ítéletet, hét év nyolc hónapot a 2002 októberétől két éven át elnöklő Némethy Andrásra rótták ki, de a csupán négy-négy hónapon át igazgató Pákh László és Kelemen Tibor is egyaránt hat év öt hónapot kapott. Utóbbiak, már a tárgyalási szakban, hiába hivatkoztak arra, hogy a vállalkozást ténylegesen a vádiratban nem is szereplő, a HVG információi szerint jelenleg külföldön élő Vass Lajos és köre irányította, aki őket életveszélyes fenyegetésekkel kényszerítette szinte bábszerepre. Ezt a bíróság csupán időhúzó taktikának minősítette. A Klivinyi köréhez sorolt Némethy jelenleg szökésben van, a sokak szerint egyszerű "lúzer" Kelemenék viszont előzetesbe kerültek.

Csakhogy most Klivinyi is Vasst és néhány társát emlegeti, a legnagyobb hatalmú szereplő pedig szerinte az a "Kiós Tomi" becenevű karatemester, Dévényi Tamás volt, akit már az Aranykéz utcában tíz éve felrobbantott Boros József Károly is az alvilág egyik legbefolyásosabb figurájaként emlegetett, s öccsén keresztül kapcsolatban állt Aubéli Ottó birkózó olimpikonnal, aki a pekingi olimpián is szerepelt. Másrészt Klivinyi eljárást kezdeményezett a XI. kerületi rendőrség két nyomozójával és egy felsőbb vezetőjével szemben is, mondván, ők ugyanezen kör érdekében tevékenykedtek. Felmerül az ügyben egy sikkasztás miatt évek óta eljárás alatt álló, egykori óbudai szocialista politikus, Pánczél Ferenc neve is, mint jó üzleteket hozó közvetítőé. Őt politikai háttere dacára Dévényi egyik embere megverte, és megfenyegette, hogy megöli.

Az eddig eljáró hatóságok nem tudtak és talán nem is akartak választ adni arra a kérdésre - nem is lett formálisan egyik per tárgya sem -, hogy mi lett a Duna Profit és a Vertical Invest befektetőitől kicsalt milliárdok sorsa. Azt már a szombathelyi ítélet felvázolta, miként vetettek meg irreálisan túlértékelt ingatlanokat már a működés első hónapjaiban a Duna Profittal - például a bajai olajos vállalkozó Lengyel József érdekeltsége, a Dán Petrol Kft. a 2001. július 25-én 64 millió forintért megvásárolt telkeket öt nappal később 224 millióért sózta rá az ingatlanszövetkezetre. Lengyel ezután a Duna Profit elnöke lett, most pedig első fokon négy évet kapott. Klivinyi részletesen kitér erre is, szerinte például a Vertical Invest 130 milliós induló vagyona éppúgy a Duna Profittól átáramoltatott pénzekből származik, mint a Dévényi Tamás által az A1 Fitness vállalkozásba fektetett összegek.

Az A1 Fitness tartozásai miatt különben Dévényiék "tettlegesen" léptek fel, ezért önbíráskodás miatt eljárás is indult, "Kiós Tomi" előzetes letartóztatásba került. Részben éppen ingatlanszövetkezetek hirdetésein keresztül az Esti Hírlaphoz is rengeteg pénz folyt át, az újjáélesztett bulvárlap költségeit szintén jórészt az ingatlanszövetkezetek befektetői finanszírozták a Profit Credit Kft.-n keresztül - természetesen anélkül, hogy erről tudtak volna. A különböző elnevezésű, de hasonló profilú csalárd vállalkozások közti kapcsolatot jól mutatja, hogy a K-P-H-M-nél tartott házkutatáskor a Duna Profit és a Vertical Invest iratai kerültek elő. A három társaság együttesen mintegy 7 milliárd forinttal rövidítette meg befektetőit. Az ingatlanszövetkezeti akták további sorsa is figyelemre méltó, azokat egy betörés során a XI. kerületi rendőrkapitányságról lopták el. Az ezzel kapcsolatos nyomozás eredmény nélkül zárult le.

Egyelőre az ingatlanszövetkezetes ügy látszata az, hogy a jelentéktelenebb szerepet játszó strómanok némelyike elrettentően súlyos büntetést kapott, míg a valódi irányítók és haszonélvezők érinthetetlenek. Kérdés, Mikó Gergely hogyan értékeli majd Klivinyi feltáró jellegű információit, érdemi eljárások indulnak-e vallomása alapján, vagy Kulcsár Attilához hasonlóan rá is fegyőrök várnak az ítélethirdetéskor.