Tribuszerné kétszer is megvezetett ügyfele a csúcstartó

5 perc

2017.04.01. 10:30

Az állam felelősségét eleve felveti, hogy majdnem 40 kisebb-nagyobb brókerbotrány volt – mondja Farkas Péter, aki 1997-es alapítása óta igazgatta a Befektetővédelmi Alapot (BEVA), ám a Quaestor bukása utáni kártalanítással nem értett egyet, ezért megvált a szervezettől.

HVG: Mit gondol az egykori sztárbróker, Kulcsár Attila ötéves börtönbüntetéséről, annak fényében, hogy a szakma által valaha felmentett Lupis József 6 évet, a pilótajátékos Tribuszer Zoltánné pedig 14-et kapott?

Farkas Péter: A speciális brókerügyekre az igazságszolgáltatás nem készült fel. Az eljárások gyakran elhúzódnak, borzasztóan nagy a szórás, hogy ugyanazokra a tényállásokra milyen ítéleteket szabnak ki. Kulcsár Attila büntetőügye 14 évig tartott, amit az ítéletben figyelembe kellett venni, ám a lényeg, hogy végre befejezték, és őt elmarasztalták. Az ügyfeleket nem érte kár, a K&H belga anyabankja állta a számlát, a Bevának nem volt dolga. Ezt az esetet nem tartom az igazságszolgáltatás kudarcának. De egy sokkal egyszerűbb csalásban, a Lánchíd 2000 esetében 17 év után úgy kaptak felfüggesztett börtönt az elkövetők, hogy még a büntetett előélet alól is mentesültek. Az olyan esetek pedig valóban kikezdhetik a rendszer megbízhatóságát, mint amikor 2010-ben a fizetésképtelenné vált Fund De LaSalle több tízmilliót eltüntető – igaz, utóbb el nem ítélt – vezetője több rádiós és televíziós műsorban adott befektetési tippeket, holott már folyt a nyomozás.