Tony Blair: A populizmus kihasználja, és nem megoldja a problémákat

A világ egyik legnagyobb technológiai konferenciáján, a Lisszabonban megrendezett Web Summiton vett részt munkatársunk a leghosszabb ideig szolgáló munkáspárti brit miniszterelnökkel, Tony Blairrel folytatott csoportos háttérbeszélgetésen. A brit Munkáspárt korábbi vezetője a HVG kérdéseire is válaszolt.

  • Szauer Tamás Szauer Tamás
Tony Blair: A populizmus kihasználja, és nem megoldja a problémákat

HVG: A legfontosabb kérdés Nagy-Britanniában a Brexit. Ön melyik oldalon áll?

Tony Blair: Teljes szívemből mondhatom, hogy remélem, nem fog megtörténni a Brexit. Nagy-Britannia fontos ország a világban, de politikai közösség nélkül képtelen megfelelően érvényesíteni az akaratát. Az új világrendben az USA, Kína és Oroszország közé szorulnánk, és emellé jönne még az EU dominanciája is. Ha valaki hitelesen tud beszélni arról, hogy milyen hatalma van a királyságnak a világban, az én vagyok. Három cikluson át vezettem az országot, és megtapasztaltam a hatalom alapvető szabályait. Az erősebb érvényesíti az akaratát a gyengébb felett, ilyen egyszerű. 

HVG: Boris Johnson kormányfő elérte a célját, választások lesznek decemberben. Kire fog szavazni?

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.